Ոչ ոք չի բացառում բարերաների ներգրավումը քաղաքի կանաչ տարածքների բարեկարգման պրոցեսին. Դա եղել է իմ պաշտոնավարումից առաջ, իմ պաշտոնավարման ընթացքում: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 30-ին, Երևանի քաղաքապետարանում Օղակաձև այգու 4-րդ գոտու ճակատագրի վերաբերյալ հանրային լսումներին հայտարարեց Երևանի ավագանու անդամ, նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Այն մոտեցումը, որ դե եկեք էս տարածքը տանք ինչ-որ մի մասնավորի, ինքը ստեղ սրճարան կամ անհասկանալի ինչ-որ բաներ կսարքի, կբետոնապատի, որ մի երկու հատ էլ ծառ տնկի, սա անընդունելի տարբերակ է: Մեզ փորձում են համոզել, որ այլ տարբերակ չկա, որ պետք է մասնավորը մի բան էլ իր համար անի, որ մի բան էլ մեզ տա: Ոչ մի բան չպետք է անի, ոչ էլ պետք է անի: Համայնքը կարող է դա անել:
Մեր պաշտոնավարման ընթացքում մենք Օղակաձեւ զբոսայգու 6-րդ հատվածը շատ գեղեցիկ բարեկարգել ենք համայնքի բյուջեով: Ընդ որում, այդ ժամանակ գույքահարկի այդ գումարները չկար: Մենք այդ 6-րդ հատվածում ինչքան կարողացանք, ինչքան օրենքը մեզ թույլ տվեց, մենք քանդեցինք բոլոր բուդկաները, բետոնային շինությունները: Հիմա նորմալ այգի է, մարդիկ գալիս, հանգստանում են: Բարերարների աջակցությամբ սքեյթ-պարկը կառուցեցինք, կառուցեցինք շների համար պարկը եւ դա անվճար տրվել է երեւանցիներին: Դա ոչ մեկինը չէ: Բավականին մեծ գումար է ծախսվել սքեյթ-պարկի վրա, բայց էդ մարդիկ դրա դիմաց ոչ մի բան չեն ստացել: Այոմ, եղել են խոսակցություններ, որ կարո՞ղ է էստեղ մի փոքրիկ օֆիս ունենանք մենք, այսքան բան ենք անում: Շատ կտրուկ պատասխան է եղել՝ ոչ, հարգելիսներս: Ձեզ շատ շնորհակալ ենք, որ անում եք, բայց չեք ունենալու ոչ 10, ոչ 20 քմ ինչ-որ մի տարածք թեկուզ լավ նպատակների համար»,-ասաց Մարությանը:
Նա մեկ այլ օրինակ էլ բերեց. «Վարդանյանների ընտանիքի նվերը քաղաքին, հենց քաղաքապետարանի կողքը: Այդ մարդիկ մի ամբողջ մեծ գեղեցիկ այգի են նվիրել քաղաքին, ու այնտեղ ոչ մի տարօրինակ շինություն չկա»:
Մարությանի խոսքով, եթե այս պահին գումար չկա բարեկարգելու համար որեւէ կանաչ տարածք, ապա պետք չի ձեռք տալ, մաքսիմալ պահպանել, մինչեւ կլինի գումար:

Никто не исключает участия благотворителей в процессе благоустройства зеленых зон города. Это было до моего пребывания в должности, во время моего пребывания в должности. Об этом сегодня, 30 января, заявил член Совета старейшин и бывший мэр Еревана Айк Марутян на общественных слушаниях в мэрии Еревана по поводу судьбы 4-й зоны Кольцевого парка.
«Тот подход, что давайте отдадим эту территорию какому-то частному лицу, которое построит здесь кафе или еще какие-то непонятные вещи, забетонирует ее и посадит пару деревьев, - это неприемлемый вариант. Нас пытаются убедить, что другого выхода нет, что частник должен что-то сделать и для себя, чтобы что-то нам дать. Он не должно ничего делать и не должно. Община может это сделать.
За время своего руководства мы за счет бюджета общины прекрасно благоустроили 6-й участок Кольцевого парка. Более того, на тот момент еще не было сумм налога на имущество. Насколько мы могли на том 6-м участке, насколько нам позволял закон, мы снесли все будки, бетонные здания. Теперь это нормальный парк, люди приходят отдыхать. При поддержке благотворителей мы построили скейт-парк, построили парк для собак и бесплатно передали его жителям Еревана. Это никого не касается. На скейт-парк было потрачено довольно много денег, но взамен эти люди ничего не получили. Да, были разговоры, что у нас здесь может быть небольшой офис, мы так много делаем. Очень резким ответом было «нет», дорогие мои. Спасибо вам большое за это, но у вас не будет 10 или 20 квадратных метров площади даже для благих целей», - сказал Марутян.
Он привел еще один пример. «Подарок семьи Варданян городу, рядом с мэрией. Эти люди подарили городу целый большой красивый парк, и там нет ни одного странного строения», - отметил экс-мэр.
По мнению Марутюна, если на данный момент нет денег на благоустройство какой-либо зеленой зоны, то не нужно ее трогать, максимально сохранять, пока не появятся деньги.