Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին բարձր է գնահատել տեղական արտադրության արբանյակների արձակումները՝ որպես առավելություն, որը խանգարել է երկրի մեկուսացման թշնամական պլաններին, տեղեկացրել է Tasnim-ը։
Շաբաթ օրը Թեհրանում ելույթ ունենալով Տիեզերական տեխնոլոգիաների ազգային օրվա առիթով՝ Ռայիսին ասել է, որ 11 արբանյակների հաջող արձակումները իր նախագահության ընթացքում թույլ են տվել հաղթահարել պատժամիջոցները եւ խափանել Իրանի մեկուսացման պլանները։
Իրանը մտել է աշխարհի առաջատար երկրների տասնյակ աերոտիեզերական տեխնոլոգիաների գծով, ավելացրել է նա։
Ռայիսին նշել է, որ Իրանն օգտագործում է տիեզերական տեխնոլոգիաները տարբեր ճյուղերում, ներառյալ գյուղատնտեսությունը, ջրային եւ բնական պաշարների կառավարումը, օգտակար հանածոների հանքավայրերի հայտնաբերումը եւ սահմանների անվտանգության ապահովումը։
Անցած շաբաթ Իրանը երկրամերձ ուղեծիր է ուղարկել «Mahda» հետազոտական արբանյակը երկու հետազոտական բեռների հետ միասին՝ համապատասխանաբար 450 եւ 1 100 կիլոմետր նվազագույն եւ առավելագույն բարձրությամբ։
Դրանք տիեզերք են ուղարկվել «Simorgh» հայրենական կրիչ արբանյակի օգնությամբ։
Simorgh-ը երկաստիճան հրթիռ է, որն աշխատում է հեղուկ վառելիքով։ Նրա տրամագիծը 2,4 մետր է, իսկ մեկնարկային զանգվածը՝ 80 տոննա։ Այդ կրիչի առաջին սերունդը կարող էր ուղեծիր դուրս բերել մինչեւ 100 կիլոգրամ քաշով կապի եւ զոնդավորման արբանյակներ Երկրից մոտ 500 կիլոմետր բարձրության վրա։

Президент Ирана Эбрахим Раиси высоко оценил разработку и запуски спутников местного производства как преимущество, которое помешало вражеским планам по изоляции страны, сообщает Tasnim.
Выступая на конференции по случаю Национального дня космических технологий, состоявшейся в Тегеране в субботу, Раиси сказал, что успешные запуски 11 спутников за время его пребывания в должности позволили победить санкции и сорвать планы по изоляции Ирана.
Иран вошел в десятку ведущих стран мира по аэрокосмическим технологиям, добавил он.
Раиси отметил, что Иран использует космические технологии в различных отраслях, включая сельское хозяйство, управление водными и природными ресурсами, выявление месторождений полезных ископаемых и обеспечение безопасности границ.
На прошлой неделе Иран отправил исследовательский спутник «Mahda» вместе с двумя исследовательскими грузами на эллиптическую околоземную орбиту с минимальной и максимальной высотой 450 км и 1100 км соответственно.
Они были отправлены в космос с помощью отечественного спутника-носителя «Simorgh».
Simorgh - это двухступенчатая ракета, работающая на жидком топливе. Ее диаметр составляет 2,4 метра, а стартовая масса - 80 тонн. Первое поколение этого носителя было способно выводить спутники связи и зондирования весом до 100 кг на орбиты высотой около 500 км над Землей.