Հայաստանի 2012 թ. պետական բյուջեի նախագծում ապահովագրական ծախսերը նախատեսվել են 41.8 մլն դրամի չափով` ծառայողական ավտոմեքենաների սահմանաքանակին համապատասխան: Նշենք, որ ծառայողական ավտոմեքենաների թվաքանակը 2012 թ. նախատեսված է 981 հատ` 9-ով ավելի, քան ներկայում է;
Այսպիսով` յուրաքանչյուր ծառայողական ավտոմեքենայի գծով ԱՊՊԱ հատկացումները (Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրություն) 2012 թ. կազմում են 42.6 հազ. դրամ: Նշենք, որ 2011 թ. այդ նպատակով հատկացումը 40 հազ. դրամ էր: Նշենք նաեւ, որ ԱՊՊԱ սակագների փոփոխություն տեղի չի ունեցել:
Ըստ Ազգային Ժողով ներկայացրած բյուջետային ուղերձի` 1 մեքենայի պահպանման տարեկան ծախսը 2012 թ. հաշվարկվել է 1.2 մլն դրամ (պահպանվել է 2011 թվականի մակարդակը): Նախորդ տարվա բյուջեի բացատրագրում հատուկ նշում կար այն մասին, յուրաքանչյուր ծառայողական ավտոմեքենայի բենզինի ծախսի օրական նորման 10 լիտր է: Այս տարվա բյուջեի բացատրագրում նման նշում չկա:

В проекте госбюджета Армении предусмотрены страховые расходы в размере 41,8 млн. драмов (около $111,5 тыс.) в соответствии с максимальным количеством служебных машин. Отметим, что в 2012 г. предусмотрена 981 машина – на 9 штук больше, чем сегодня.
Таким образом, в 2012 г. страховые выплаты в расчете на 1 служебную машину составят 42,6 тыс. драмов ($113,5). Отметим, что в 2011 г. эта цифра составляла 40 тыс. драмов. Также отметим, что тарифы ОСАГО не подвергались изменениям.
Согласно представленной парламентом Армении бюджетной справке, годовой расход на содержание одной машины составит 1,2 млн. драмов ($3200, столько же, сколько и в 2011 г.). В объяснительной госбюджета прошлого года было особо отмечено, что суточная норма расхода бензина 1 машины составляет 10 литров.