«Թղթակիցներ առանց սահմանի» (ԹԱՍ) կազմակերպությունը դատապարտում է լրագրողների ձերբակալումների ալիքն Ադրբեջանում, որն սկսվել է նոյեմբերի 20-ին, եւ կոչ է անում Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) անդամ երկրներին վճռականորեն արձագանքել դրան։ Այս մասին նշվել է ԹԱՍ հայտարարությունում՝ ընտրությունների նախօրեին, տեղեկացրել է «Թուրանը»։
Ձերբակալվել են ԶԼՄ-ների ութ աշխատակիցներ, այդ թվում Abzas Media հետաքննող կայքի հինգ աշխատակից։ «ԹԱՍ-ը ԵԱՀԿ անդամ երկրներին կոչ է անում դիմակայել ադրբեջանական վարչակարգի տնտեսական ճնշմանը եւ մանիպուլյացիաներին եւ վճռականորեն դատապարտել հավաստի տեղեկատվության հասանելիությունն արգելելու ձգտումը»,- նշված է հայտարարությունում։
Հայտարարությունում նշված է Abzas Media-ի ձերբակալված լրագրողներ հանդեպ դաժան վերաբերմունքի մասին. նրանց թույլ չեն տալիս շփվել ընտանիքների հետ, սահմանափակում են բուժօգնության եւ տաք ջրի հասանելիությունը, պահում են վատ սանիտարահիգիենիկ պայմաններում։ Էլնարա Ղասիմովային դատարան են հասցրել ձեռնաշղթաներով, եւ նրան թույլ չեն տվել օգտվել սանհանգույցից։ Տնօերնի տեղակալ Մոհամեդ Կեկալովը նոյեմբերի 27-ին ձերբակալվելուց հետո անհետացել է երեք օրով։
Այլ ԶԼՄ-ների լրագրողները նույնպես տուժել են այս «նախընտրական որսից»։ Մասնավորապես, ձերբակալվել է Turan գործակալության տնտեսական բաժնի խմբագիր Հաֆիզ Բաբալին, որը Abzas Media-ի աշխատակիցների հետ մեղադրվում է փողերի մաքսանենգության մեջ։ Դրանից հետո նրա որդին ազատվել է բանկից, որտեղ պետք է աշխատանքի անցներ հունվարի 1-ից։
Իշխանությունները սառեցրել են Abzas Media-ի լրագրողների հարազատների, իչպես նաեւ YouTube-ալիքի «Կանալ 13-ի» տնօրեն Ազիզ Օրուջովի եւ լրագրողի (Շամո Էմինով, որը համագործակցել է այդ ալիքի հետ) բանկային քարտերը։ Արգելել են անգամ նրանց ընտանիքների թոշակների վճարումը։
Երկու այլ ձերբակալված լրագրող՝ Ռուֆաթ Մուրադլին (Կանալ-13) եւ Շահին Ռզաեւը (JAMnews) ազատ են արձակվել, առաջինը՝ մեկամսյա բանտարկությունից հետո, երկրորդը տուգանք է վճարել։
«Արտարժույթի մաքսանենգության» մեղադրանքով ձերբակալված բոլոր լրագրողներին սպառնում է ութամսյա բանտարկություն։
2014 թվականից միջազգային դոնորների հետ համագործակցության վրա արգելք է դրված։ Քանի որ գովազդի շուկան վերահսկվում է կառավարության կողմից, ոչ մի անկախ ԶԼՄ չի կարող հաջող իրականացնել իր գործունեությունը, այն դեպքում, երբ կառավարամետ ԶԼՄ-ները պարգեւավճարներ եւ պաշտոնական նպաստներ են ստանում։

«Репортеры без границ» (РБГ) осуждает волну арестов журналистов, начавшуюся 20 ноября, и призывает страны-члены Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), решительно отреагировать на это. Об этом говорится в заявлении РБГ в канун выборов, передает Туран.
Так, под стражу были заключены восемь сотрудников СМИ, в том числе пятеро сотрудников расследовательского сайта Abzas Media. «РБГ призывает страны-члены ОБСЕ противостоять экономическому давлению и манипуляциям азербайджанского режима и самым решительным образом осудить это стремление уничтожить доступ к достоверной информации», - отмечено в заявлении.
В заявлении говорится о жестоком обращении в заключении с журналистами Abzas Media: им не дают общаться со своими семьями, ограничивают  доступ к медицинской помощи и горячей воде, содержат в плохих санитарно-гигиенических условиях. Эльнара Гасымова была доставлена в суд в наручниках, надетых на кисти рук за спиной, и ей не давали пользоваться санузлом. Заместитель директора Мохаммед Кекалов после ареста 27 ноября сотрудники полиции в штатском, исчез на три дня.
Журналисты других СМИ также пострадали от этой «предвыборной охоты». В частности, это редактор экономического отдела агентства Turan  Хафиз Бабалы, который был арестован вместе с сотрудниками Abzas media по обвинению в контрабанде денег.  После этого его сын был  уволен из банка, где должен был приступить к работе с 1 января.
Власти заморозили банковские карты родственников журналистов Abzas Media, а также  директора  YouTube-канала «Канал 13» Азиза Оруджова и журналиста, сотрудничающего с этим каналом, Шамо Эминова.  При этом, заблокировали даже выплату пенсий членам их семей.
Два других арестованных журналиста – Руфат Мурадлы из «Канал-13» и Шахин Рзаев из новостного сайта о Южном Кавказе JAMnews были освобождены, первый отбыл месячный тюремный срок, а второй заплатил штраф.
Всем задержанным журналистам, обвиненным в «контрабанде иностранной валюты», проще говоря, в получении субсидий от иностранных доноров, грозит тюремное заключение на срок до восьми лет.
С 2014 года на сотрудничество с международными донорами наложен запрет. Поскольку рекламный рынок контролируется  правительством, ни одно независимое СМИ не может успешно осуществлять свою деятельность, в то время как проправительственные СМИ получают премиальные выплаты и официальные субсидии.