Հայաստանն ու իրանը վճռական են բարեկամական եւ գործնական կապերն ավելի խորացնելու հարցում: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 8-ին, հայտարարել է Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` Հայաստանի ԱԺ-ում Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ հանդիպման ժամանակ:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ բոլոր բնագավառները շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: ԱԺ նախագահի խոսքով` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականացվում են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի կողմից հաստատած օրակարգի համաձայն:
Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ավանդական ջերմ վերաբերմունքը, որի դրսեւորումներից է նաեւ հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ հոգատարությունը:
Իրանի ԱԳ նախարարը Հովիկ Աբրահամյանին է փոխանցել Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույնները: «Իրանի համար Հայաստանը վստահելի հարեւան եւ բարեկամ է»,- նշել է պարոն Սալեհին: Տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման տեսանկյունից կարեւորվեց էներգետիկայի եւ տրանսպորտի բնագավառներում երկկողմ առանցքային նախագծերի իրականացումը: Նա բարձր է գնահատել իրանահայ համայնքի գործունեությունը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում` նշելով. «Իրանում հայերը ունեն հատուկ կարգավիճակ եւ հարգված են բոլորի կողմից»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

Армения и Иран решительно настроены на еще большее углубление дружеских и деловых связей. Об этом сегодня, 8 ноября, на встрече с министром иностранных дел Ирана Али Акбаром Салехи заявил спикер парламента Армении Овик Абраамян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента Армении, Абраамян отметил, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и продолжают развиваться по всем направлениям в атмосфере доверия. По словам спикера парламента Армении, достигнутые с иранской стороной договоренности осуществляются в соответствии с повесткой, сформированной президентами двух стран.
Овик Абраамян отметил, что в Армении всегда высоко ценили традиционно теплое отношение властей Ирана к армянской общине страны, одним из проявлений которого является опека армянских культурных памятников.
Али Акбар Салехи передал Овику Абраамяну теплые приветствия его иранского коллеги. «Армения является доверенным другом и соседом Ирана», - отметил Салехи, добавив, что армянская община Ирана играет очень важную роль в укреплении двусторонних отношений. «Армяне в Иране имеют особый статус и уважаемы всеми», - заявил он.