Ստոլտենբերգին էին բերել Հայաստան, թույլ էին տալիս, որ հակառուսական հայտարարություններ անի Հայաստանում: Փոխարենը թող պահանջեին, որ զգուշացում աներ Ադրբեջանին, այլ երկրների՝ որեւէ ոտնձգություն Հայաստանի նկատմամբ կասեցնելու համար: Չարեց: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 20-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
«Մենք տեսել ենք ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարների այց տարբեր տարիներին, երբ ՀՀ ղեկավարը չէր խորշում նրա ներկայությամբ նույնիսկ ամենախիստ խոսքերը ասել, հիշեք Ռամիլ Սաֆարովի դեպքը:
Հայաստանը վարում էր փոխլրացնող արտաքին քաղաքականություն, նաեւ ռազմական հարաբերություններ ուներ ՆԱՏՕ-ի հետ: Այն ժամանակ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները որեւէ կերպ թարս կամ խեթ չէին նայվում ոչ ՀԱՊԿ-ի, ոչ Ռուսաստանի կողմից: Դա էր հավասարակշիռ արտաքին հարաբերությունը, եւ ոչ թե միակողմանի, մի ռազմավարական գործընկերոջ, անվտանգային համակարգում կարեւոր դեր ունեցող գործընկերոջ հետ ամբողջությամբ փլուզել քո հարաբերությունները, փոխարենը երազային ինչ-որ բանի ակնկալիքով, որը դեռ նյութականացված չէ»,-ասաց նա:
Ինչ անել հարցին էլ Գեղամ Մանուկյանն արձագանքեց. «Դիմադրել, համաժողովրդական դիմադրել, ամեն մի հայրենակցով դիմադրել, քաղաքական ուժերով, խորհրդարանական ընդդիմությունով դիմադրել»:

Столтенберга пригласили в Армению, разрешили ему выступить с антироссийскими заявлениями в РА. Вместо этого надо было потребовать, чтобы он предупредил Азербайджан и другие страны о прекращении любых посягательств в отношении Армении. Не сделал. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 20 марта депутат от блока «Армения» Гегам Манукян.
«Мы видели визиты генсеков НАТО в разные годы, когда глава Армении не стеснялся произносить в его присутствии даже самые резкие слова, вспомните случай с рамилем сафаровым.
Армения проводила комплементарную внешнюю политику, а также имела военные отношения с НАТО. В то время ни ОДКБ, ни Россия не смотрели на отношения с НАТО косо. Это были сбалансированные внешние отношения, а не односторонние, когда полностью рушатся отношения со стратегическим партнером, играющим  важную роль в системе безопасности, с ожиданием чего-то из области фантазий, что еще не материализовалось», - заявил Манукян.
На вопрос, что надо предпринять, он ответил: «Сопротивляться, сопротивляться всенародно, сопротивляться вместе».