Մտադիր է 4 գյուղերի հողերը Ադրբեջանին հանձնել՝ առանց նոր ճանապարհներ կառուցելու։ Այս մասին Facebook-իի իր էջում գրել է լրագրող Ոսկան Սարգսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Նիկոլ Փաշինյանի դասընկեր, նրա հարսանիքի քավոր, Նիկոլ Փաշինյանի որոշումով 2021թ․ ապրիլի 8-ին Տավուշի մարզպետ նշանակված Հայկ Ղալումյանին տեղեկատվական հարցում եմ արել, նրան հարցնելով՝ նախկինում ադրբեջանաբնակ 4 գյուղերի՝ Բաղանիս-Այրումի, Ղզլհաջիլիի, Աշաղը Ասքիպարայի(Ներքին Ոսկեպար), Խերմիլիի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Իջևան-Նոյեմբերյան, Հայաստան-Վրաստան տրանսպորտային հաղորդակցությունն ապահովելու համար մարզի սահմանամերձ այդ տարածքներում ի՞նչ նոր ճանապարհներ են նախատեսված կառուցել, քանի՞ կիլոմետր երկարությամբ, որքա՞ն արժեքներով։
Մարտի 29-ին ստացել եմ մարզպետի պատասխանը, ուր նշված է․ «Նման որոշում դեռ կայացրած չէ»:
Նման որոշում չկա, սակայն մարտի 18-ին Ոսկեպարի մշակույթի տանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ի պատասխան Ոսկեպարի բնակիչների մտահոգությունների, թե 4 գյուղերի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուց հետո Ոսկեպարը ճանապարհի խնդիր է ունենալու, հայտարարել է, որ Ոսկեպարում թունել է կառուցվելու, կառուցվելու է Ենոքավան-Ջուջևան ճանապարհը։
Սահմանագոտու այդ հատվածում նոր ճանապարհներ կառուցելու որոշում չկա, այդ դեպքում 4 գյուղերի տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուց հետո ինչպե՞ս են իրականացվելու Ոսկեպարի կապը արտաքին աշխարհի հետ ,Իջևան-Նոյեմբերյան կապը և այդ հատվածով Հայաստան-Վրաստան տրանսպորտային հաղորդակցությունը»։

Пашинян намерен сдать Азербайджану земли четырех сел без строительства новых дорог. Об этом написал на своей странице в «Facebook» журналист Воскан Саркисян.
«Я обратился к однокласснику Никола Пашиняна Айку Галумяну, назначенному решением Пашиняна от 8 апреля 2021 года губернатором Тавушской области, спросив его о территориях ранее населенных азербайджанцами 4 сел - Баганис-Айрум, Гзлхаджили, Ашаг Аскипара (Неркин Воскепар), Хейримили, в частности я попытался уточнить, после их сдачи Баку для обеспечения транспортной коммуникации Иджеван-Ноемберян, Армения-Грузия какие новые дороги планируется построить на этих приграничных территориях области, сколько километров и сколько все это будет стоить?
29 марта я получил ответ губернатора, в котором говорится: «Такое решение пока не принято».
Такого решения нет, но в Доме культуры Воскепара 18 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на опасения жителей Воскепара о том, что после сдачи Азербайджану территорий 4 сел возникнут проблемы с дорогами, заявил, что в Воскепаре будет построен тоннель и дорога Енокаван-Джуджеван.
Решения о строительстве новых дорог в этой части приграничной зоны нет, в таком случае как после передачи Азербайджану территорий 4 сел будет осуществляться связь Воскепара с внешним миром, связь Иджеван-Ноемберян и транспортное сообщение Армения-Грузия через этот участок?».