Կապիտուլյացիայից հետո ասել եմ՝ առանց միջնորդների բանակցությունները շատ վատ տեղ են տանելու։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 4-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Իմ կարծիքով՝ ստեղծվել էր բանակցային մի խումբ, որը նախատեսված էր, և այդ խմբի ստեղծումը հետևեց նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթին, դրանից հետո մեր երկրի վաստակաշատ նախկին պաշտոնյաներից մեկը շատ հանգամանորեն ներկայացրեց, թե ինչպիսին է ԵԱՀԿ-ի դիրքորոշումը սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացում։ Ուղղակի պետք էր այդպես շարժվել, կապիտուլյացիայից հետո ակնհայտ էր, որ առանց միջնորդների բանակցությունները շատ վատ տեղ են տանելու։ Միջնորդները նրա համար են, որպեսզի կարողանան երաշխավորել բանակցությունների նորմալ ընթացքը։ Եթե չկարողանան, ապա նրանց կարելի է մեղադրել»,- նշեց երրորդ նախագահը։
Լրագրողի այն հիշեցմանը, որ օրինակ՝ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի միջնորդ երկիրը չկարողացավ երաշխավորել բանակցությունների նորմալ ընթացքը, Սերժ Սարգսյանն արձագանքեց․ «Վստա՞հ եք, որ Ադրբեջանը և Ռուսաստանը չեն պահպանել»։

После капитуляции я сказал, что переговоры без посредников приведут к очень плохому результату. Об этом заявил в беседе с журналистами 4 апреля третий президент Армении Серж Саргсян.
«На мой взгляд, была создана переговорная группа, что было предусмотрено, а ее создание последовало за документом от 9 ноября. После этого один из уважаемых бывших чиновников нашей страны очень подробно изложил позицию ОБСЕ в вопросе демаркации и делимитации. Просто нужно было так двигаться, после капитуляции было очевидно, что переговоры без посредников приведут к очень плохому результату. Посредники призваны гарантировать нормальный ход переговоров. Если не смогут, то их можно обвинить», - заявил Саргсян.
На напоминание о том, что, например, страна-посредник документа от 9 ноября не смогла гарантировать нормальный ход переговоров, экс-президент сказал: «Вы уверены, что Азербайджан и Россия не выполнили?».