Ապրիլի 5-ին, իսակապես կարեւոր հանդիպում տեղի ունեցավ այսպիսի ձեւաչափով հանդիպում տեղի չէր ունեցել եւ այս հանդիպումը կարեւոր հանգրվան էր Միացյալ նահանգների եւ ԵՄ հետ մեր հարաբերությունների զարգացման համատեքստում, սա ոչ սկզիբն էր, ոչ էլ ամենեւին ավարտը, այլ հանգրվաններից մեկը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 6-ին, հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Բլինքեն- Ֆոն դեր Լայեն հանդիպման արդյունքներին:
«Մենք սերտացնում ենք մեր հարաբերությունները եւ ԱՄՆ-ի, եւ ԵՄ հետ: Հանդիպման արդյունքներով հայտարարության մեջ բավական հստակ ուղղություններ են նշվում, որոնք չափազանց կարեւոր են մեզ համար՝ սկսած ՀՀ ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության սատարումից, սա ամենակարեւոր քաղաքական հայտարարությունն է, որի կարիքը իսկապես մենք այսօր ունենք: Շարունակելով ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցություն հայտնելը ԵՄ եւ ԱՄՆ կողմից եւ մյուս ուղղություններով՝ տնտեսական, սոցիալ-տնտեսական դիմակայությունների, այդ թվում եւ ատոմային էներգետիկայի, բայց ոչ միայն, որովհետեւ խոսվում էր նաեւ ՀՀ-ից էլեկտրաէներգիայի արտահանման մասին սեւծովյան ստորջրյա մալուխի հայաստանյան մասնակցության մասին, խոսվում էր որ զանազան վիզային ռեժիմներ կարող են մտցվել եւ այլն»,-ասել է նա:
Միրզոյանը նաեւ ասաց, որ համատեղ հայտարարությունում հանձնառություն կա բարձրացնել ՀՀ պարենային անվտանգությունը, ինչը խոսում է հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիայի նաեւ անվտանգության մասին:

A very important meeting was held on 5 April, a meeting in such a format has never been held and this meeting was an important milestone in the context of the development of our relations with the US and EU; it was neither the beginning nor the end, but one of the milestones. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today, 6 April, on the air of Public TV Company, commenting on the results of the Pashinyan-Blinken-Von der Leyen meeting held in Brussels on 5 April.
"We are strengthening our relations with both the US and the EU. Following the meeting, the statement clearly outlines the extremely important areas for us, starting with support for the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia, this is the most important political statement we really need today. Continuing to express support for the democratic reforms by the EU and the U.S., and in other directions, economic socio-economic confrontations, including nuclear energy, but not only because we also talked about the export of electricity from Armenia, Armenia's participation in the Black Sea submarine cable, it was said that different visa regimes can be introduced, etc.," he said.