ԱՄՆ-ն միտումնավոր է խափանել Գազայի հատվածում հակամարտության դադարեցման միջազգային ջանքերը ՄԱԿ հովանու ներքո՝ իրականացնելու համար իր աշխարհաքաղաքական շահերը Մերձավոր Արեւելքում։ Այսպիսի հայտարարությամբ հանդես է եկել ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին։
«Միացյալ Նահանգները, ապակառուցողական դեր խաղալով, սպառել է քաղաքական-դիվանագիտական մեխանիզմների ողջ զինանոցը՝ կանխելու համար խաղաղության հաստատումը (Գազայի հատվածում) եւ միտումնավոր խափանել է բազմակողմանի ջանքերը ՄԱԿ հովանու ներքո՝ հանուն իր շահադիտական աշխարհաքաղաքական նպատակների մերձավորարեւելյան տարածաշրջանում»,- նրա ելույթի տեքստը մեջբերել է IRNA գործակալությունը։
Իրանցի դիվանագետը ավելացրել է, որ մարտի 25-ին ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւի ընդունումից հետո, որով պահանջվում էր անհապաղ դադարեցնել կրակը պաղեստինյան անկլավում Ռամադան սրբազան ամսվա ընթացքում, «ամերիկյան պաշտոնատար անձինք, այդ բանաձեւը պարտադիր չհամարելով, գործադրել են բոլոր ջանքերը, որպեսզի պաշտպանեն Իսրայելի հանցագործությունները»։ Նա նշել է, որ համաշխարհային հանրությունը «պետք է գործնական միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի իսրայելական ռազմական մեքենան անպատիժ չմնա եւ չշարունակի հարձակումները Պաղեստինի խաղաղ բնակիչների դեմ»։
Մարտի 25-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը ընդունեց խորհրդի ոչ մշտական տասնյակ անդամների պատրաստած բանաձեւը Գազայի հատվածում կրակի անհապաղ դադարեցման պահանջով Ռամադան ամսվա ընթացքում։ Բանաձեւին կողմ են քվեարկել ԱԽ բոլոր 14 երկրները, ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան։ Ձեռնպահ է մնացել միայն ԱՄՆ-ն։ Ինչպես հայտնել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդը, այդ բանաձեւը պարտադիր բնույթ չի կրում։ ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ռոբերտ Վուդը, սակայն, հույս է հայտնել, որ բանաձեւը կկատարվի, եւ ասել է, որ Վաշինգտոնը հարցը քննարկում է գործընկերների հետ եւ աշխատում է, որպեսզի փաստաթղթի դրույթները կատարվեն։

The US has deliberately undermined international efforts to end the conflict in the Gaza Strip under the auspices of the United Nations in order to realize its geopolitical interests in the Middle East. Iran's Ambassador and Permanent Representative to the UN, Amir-Saeed Iravani, made such a statement.
Iravani made the remarks addressing the UN General Assembly meeting on Palestine in New York on Monday, IRNA reports.
"By playing a destructive role the United States has exhausted the entire arsenal of political and diplomatic devices to prevent the establishment of peace [in Gaza], and deliberately undermined multilateral efforts under the auspices of the UN for the sake of their selfish geopolitical interests in the Middle East region," Iravani stated.
The Iranian diplomat added that after the adoption of the UN Security Council resolution on March 25, which demanded an immediate ceasefire in the Palestinian enclave during the holy month of Ramadan, "the officials of the United States decided to spend all credits and defend the crimes of the [Israeli] regime, by calling this resolution a non-binding one."
Amir-Saeed Iravani noted that the international community "should be taking practical measures to make sure the Israeli war machine would not enjoy impunity to continue its assault on Palestinian civilians."