Հետաքրքիր է, թե Ադրբեջանն ինչպե՞ս կարող է դիրքորոշում որդեգրել, թե ատելության խոսքի մասին Հայաստանի պնդումները կարող են տեղավորվել կոնվենցիայի շրջանակի մեջ, բայց նույն ատելության խոսքը եթե օգտագործվում է անպաշտպան անձանց նկատմամբ, խոշտանգելով նրանց բանտում, կամ նրանց անհետացնելով, ապա հանկարծ այդ նույն խոսքը որեւէ կապ չունի ռասսայական խտրականության դրսեւորումների հետ։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 16-ին, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով լսումների ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի հայցեը ներկայացնող պրոֆեսոր Շոն Մերֆին։
«Ադրբեջանը դատարանից ցանկանում է ստանալ որոշում առ այն, թե Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայ զինվորականների նկատմամբ որեւէ բռնություն կապված մարտական գործողությունների հետ, անգամ եթե դա ուղեկցվել է ծայրահեղ ատելության եւ ռասսայական հռետորաբանությամբ, չի կարող առաջացնել խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին կոնվենցիայի խախտում, դա պարզապես անհնար է, դա չի կարող ճիշտ լինել։ Հնարավոր չէ, որ այս կոնվենցիան որեւէ կապ չունենա այն էթնիկ հայ զինվորականների հետ, ովքեր վիրավոր ընկած էին գետնին նրանց գնդակահարում էին՝ կրակելով մի քանի անգամ, եւ կրակողն ադրբեջանցի զինվոր էր, ով հայհոյական արտահայտություններ էր բացականչում՝ դիմելով դիմացի ժողովրդին, հաշվի առնելով այս ապացույցները, էթնիկ հայ զինվորների նկատմամբ այս բռնությունը պնդել, թե չի կարող առջացնել կոնվենցիայի խախտում, բացարձակ անհիմն է»,- նշեց Շոն Մերֆին։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի այն պնդմանը, թե հայ զինվորականների նկատմամբ գործադրված բռնությունը, (նկարահանված ահասարսուռ տեսանյութերը Հայաստանը ներկայացրել է դատարանին), դա կարելի է հասկանալ միայն որպես նրանց՝ մարտական գործողությունների մասնակցելու կարգավիճակով՝ եւս անիմաստ է, պրոֆեսորն ասաց․
«Մարտական գործողությունների մասնակիցները սովորաբար կառուցո՞ւմ են նման հասարակական պուրակներ թշնամու զինվորներին ներկայացնելով նվաստացած վիճակում, եւ ուռչացված դեմքով, որոնք ակնհայտորեն ռասսայական լարերի վրա են խաղում․ ոչ չեն անում, իսկ Ադրբեջանն անում է»։
Շոն Մերֆին հիշատակեց նաեւ Բաքվի «Ռազմավարի պուրակ»-ի բացումը, շեշտելով, որ դա ռասիստական մոտեցման վառ օրինակն է․
«Դատարանը հիշում է, որ «Ռազմավարի պուրակ»-ը բացեց նախագահ Ալիեւը։ Այդ ռասիստական մանեկենները արագորեն հանվեցին Ադրբեջանի կողմից՝ դատարանի կողմից առաջին պայմանական միջոցի սույն գործով քննության ժամանակ։ Ադրբեջանըդրանից ավելի լավ չէր կարող խոստովանել, որ հայ զինվորականների նկատմամբ իր վերաբերմունքը սովորական թշնամանքով եւ մարտական վերաբերմունքով չէր պայմանավորված, այլ ռասսայական թշնամանքով էր մոտիվացված»։
Պրոֆեսորը հռետորական հայտարարեց՝ սովորակա՞ն է դատարանի համար, որ Ադրբեջանում երեխաներին կրթում են ռասիստական պատմություններով․
«Ռասիստական այս ծաղրանկարների հեղինակները հպարտորեն հայտարարում են՝ «մենք փորձել ենք ստեղծել ամենատգեղ կերպարները, մենք սովորաբար գեղեցիկ գործեր ենք անում, բայց հայերի դեպքում հակառակն է, դա երկար ու ծանր գործընթաց էր, մենք նրանց տվել ենք տափակ գլուխներ, եւ այլ առանձնահատկություններ»․ արդյո՞ք մարտական գործողությունների սովորական մասնակիցները զինված հակամարտության շրջանակում զինվորներին տալիս են տարբերանշաններ, որոնք վրա գրված է՝ «հայ, մի՛ փախիր, այդպես մեռնելու ես», ոչ չեն անում, սակայն Ադրբեջանը դա անում է։ Արդյո՞ք մարտական գործողություններին սովորական մասնակիցները զինված հակամարտությունից հետո ընդունում են կամ հրապարակում են նամականիշներ, որոնցում ներկայացված է, թե ինչպես է զինվորը ժողովրդին մաքրում հակամարտության տարածաշրջանից, ոչ, չեն անում, իսկ Ադրբեջանն արել է»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի այն խոսքին, թե ԼՂ-ում էթնիկ հայերին կտա իր սահմանադրությամբ սահմանված բոլոր իրավունքներն ու ազատությունները, նշեց, որ այդպիսի աղոտ վստահեցումները բավարար չեն՝ էթնիկ հայերի վերադարձի համար՝ հաշվի առնելով նրանց դեմ Ադրբեջանի ատելությունը․
«Վերաինտեգրման խոստումը չի հարգում ԼՂ կարգավիճակը որպես ինքնավար մարզ։ Ի հակադրություն սրա՝ Ալիեւը խոստացել է, որ ԼՂ-ում ապրող հայերը չեն ունենա ոչ մի կարգավիճակ, ոչ մի արտոնություն։ Ադրբեջանի խոստումները սին են՝ հաշվի առնելով հայատյացությունը։ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր ողջ ռազմական եւ իրավապահ ուժերը ԼՂ քաղաքացիական բնակավայրերից, որոնք իր կողմից զավթվել են սեպտեմբերի 19-ի զինված հարձակման հետեւանքով։ Ադրբեջանը չպետք է միջամտի ՄԱԿ-ի այցելություններին եւ հայ բնակչության հետ շփումներին: Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա ԿԽՄԿ-ի գործունեությունը խոչընդոտող քայլերից եւ ակտիվորեն համագործակցի նրա հետ։ Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա պատժիչ գործողություններից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարների եւ ռազմական հրամանատարության ներկայացուցիչների նկատմամբ: Ադրբեջանը չպետք է փոխի կամ ոչնչացնի 1915 թվականի ցեղասպանության հուշարձանները, մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը»։

Азербайджан должен вывести все свои военные и правоохранительные силы из гражданских населенных пунктов Нагорного Карабаха, захваченных им в результате вооруженного нападения 19 сентября. Об этом заявил во время слушаний по делу «Армения против Азербайджана» в Международном суде ООН 16 апреля профессор Шон Мерфи, представляющий иск Армении.
«Азербайджан хочет добиться от суда решения о том, что любое насилие со стороны Азербайджана в отношении этнических армянских военнослужащих, связанное с боевыми действиями, даже если оно сопровождалось крайней ненавистью и расовой риторикой, не может быть нарушением Конвенции о ликвидации всех формы дискриминации, это просто невозможно, это не может быть правдой.
Невозможно, чтобы эта конвенция не имела ничего общего с этническими армянскими солдатами, которые были ранены, лежали на земле и их прямо там расстреливали, стрелял азербайджанский солдат, который еще и озвучивал оскорбительные слова. С учетом этих доказательств, насилия в отношении этнических армянских солдат утверждать, что тут не может быть нарушения конвенции, совершенно необоснованно», - заявил Мерфи.
Профессор также задался вопросом, разве участники боевых действий строят общественные парки, изображающие вражеских солдат в униженном состоянии и с опухшими лицами? «Они этого не делают, а Азербайджан делает», - отметил он.
Мерфи упомянул об открытии «Парка трофеев» в Баку, подчеркнув, что это яркий пример расистского подхода. «Суд помнит, что данный парк открыл президент Алиев. Расистские манекены были быстро удалены азербайджанцами во время рассмотрения судом первой условной меры по этому делу. Азербайджан признал, что его отношение к армянским военным было обусловлено не обычной враждебностью и боевым настроем, а расовой неприязнью», - подчеркнул он.
Профессор задался и иным вопросом: нормально ли для суда то, что в Азербайджане детей воспитывают на расистских историях? «Авторы данных расистских карикатур с гордостью заявляют: «Мы пытались создать самых уродливых персонажей. Обычно нами создаются красивые работы, но в случае с армянами все наоборот, это был долгий и трудный процесс. Мы представили их с плоскими головами и другими уродливыми чертами».
Предоставляют ли рядовые участники боевых действий солдатам в рамках вооруженного конфликта отличительный знак, на которых написано: «Армянин, не беги, ты так и погибнешь», нет, не предоставляют, но Азербайджан это делает», - отметил он.
Касаясь обещания Азербайджана предоставить этническим армянам Нагорного Карабаха все права и свободы, определенные его конституцией, профессор отметил, что таких расплывчатых заверений недостаточно для возвращения этнических армян, учитывая ненависть азербайджанцев к ним.
«Обещание по части реинтеграции не уважает статус Нагорного Карабаха как автономной области. Алиев пообещал, что армяне, проживающие в Нагорном Карабахе, не будут иметь никакого статуса или привилегий. Обещания Азербайджана пустые, с учетом царящей армянофобии.
Азербайджан должен вывести все свои военные и правоохранительные силы из гражданских населенных пунктов Нагорного Карабаха, захваченных им в результате вооруженного нападения 19 сентября. Баку не должен препятствовать визитам представителей ООН и контактам с армянским населением.
Азербайджану следует воздерживаться от действий, препятствующих деятельности МККК, и активно сотрудничать с ним. Азербайджану следует воздерживаться от карательных действий в отношении бывших лидеров и представителей военного командования Нагорного Карабаха. Азербайджан не должен менять или уничтожать памятники в память жертв Геноцида 1915 года, культурное и религиозное наследие», - заключил Мерфи.