Գործարար Կարեն Վանեցյանի փաստաբանական խումբը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որտեղ ասված է.
«Միջազգային խոշոր գործարար, մեր վստահորդ Կարեն Վանեցյանի վերաբերյալ հարուցված քրեական հետապնդման քաղաքականացվածության վերաբերյալ մեր համոզմունքը փաստարկել ենք այդ հետապնդումը մեկնարկելու առաջին պահից։ Մանրամասնությամբ բացահայտել և արձանագրել ենք բոլոր այն փաստերը, որոնք վկայությունն են այն հանգամանքի, որ այս հետապնդումն իրականացվում է քաղաքական իշխանության վերնախավի ուղիղ հանձնարարությամբ։ Այդ հանձնարարությունները քաղաքական իշխանության կողմից տրվել են քննչական, դատախազական և դատական համակարգերին։
Վերջին մամուլի ասուլիսում գործադիր իշխանության ղեկավարը լրացուցիչ անգամ, և արդեն առանց թաքցնելու, իր ասուլիսում անձամբ հաստատեց մեր պնդումները և տեղեկացրեց բոլորին, որ իրավապահ համակարգն ու դատարանները չեն կարող կայացնել այլ որոշում, քան մեր վստահորդ Կարեն Վանեցյանին մեղավոր ճանաչելն է։
Այսինքն արձանագրվեց քրեադատավարական գործընթացին միջամտելու ուղիղ վարքագիծ: Հատկանշական է, որ նման մոտեցման տարրերն առկա էին գործի նախաքննության ամենասկզբնական փուլում։
Հարկ ենք համարում մեջբերել ուղիղ խոսքը, որն այլ կերպ, քան քաղաքական վճռականությամբ անձին քաղաքական հետապնդման ենթարկելն է՝ անհնար է հասկանալ.
«․․․ Չնայած ես ձեզ ասեմ, էդ տարբերակ չկա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, ես ուզում եմ իմ քաղաքական վճռականություն էստեղ արտահայտեմ, էդ փայաբաժինը պետք ա լինի Հայաստանի Հանրապետությանը։ Ուրիշ տարբերակ չկա։ Թող որևէ մեկը․․․ կանցնի հա, մի ամիս, մի տարի, բայց դա, տարբերակ չկա, դա պետք ա որպես ապօրինի գույք վերադարձվի Հայաստանի Հանրապետությանը»։
Լրացուցիչ անգամ հիշեցնում ենք, որ խոսքն այն գույքի մասին է, որի ապօրինի լինելու կամ չլինելու հարցը դեռևս գտնվում է քննության փուլում և չկա որևէ հաստատում այն մասին, որ այդ գույքը կամ փայաբաժինն ապօրինի է։ Ուշագրավ է, որ այս բոլոր զարգացումները, հետապնդումները սկիզբ են առել գործադիր իշխանության գործողությունների և միջամտությունների հետևանքով նախաձեռնված միջազգային արբիտրաժային վեճի հետ միաժամանակ:
Հայտնում ենք, որ փաստաբանական խումբն այս առնչությամբ դիտարկում է նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հարցը»։

Адвокатская группа бизнесмена Карена Ванецяна выступила с заявлением, в котором подчеркивается политизированность уголовного преследования в отношении своего клиента, крупного международного бизнесмена Карена Ванецяна, с первого же момента начала этого преследования. «Мы подробно раскрыли и зафиксировали все те факты, которые свидетельствуют о том, что это преследование осуществляется по прямому заданию элиты политической власти. Эти поручения были даны политической властью следственной, прокурорской и судебной системам.
На последней пресс-конференции глава исполнительной власти еще раз, и уже не скрывая, лично подтвердил наши утверждения и проинформировал всех, что правоохранительная система и суды не могут принять иного решения, кроме признания виновности нашего клиента Карена Ванецяна.
То есть было зафиксировано прямое вмешательство в Уголовно-процессуальный процесс. Примечательно, что элементы такого подхода присутствовали и на самом начальном этапе предварительного следствия по делу.
Считаем необходимым процитировать прямую речь, которую невозможно понять иначе, как (указание) подвергнуть человека политическому преследованию.
«...Хотя я должен сказать вам, что нет такого варианта, чтобы Республика Армения, я хочу выразить здесь свою политическую решимость, этот пакет акций должен принадлежать республике Армения. Другого выхода нет. Пусть кто-нибудь ... пройдет месяц, год, но это невозможно, это должно быть возвращено Республике Армения в качестве незаконного имущества».
Еще раз напоминаем, что речь идет об имуществе, вопрос о том, является ли оно незаконным или нет, все еще находится на стадии расследования, и нет никаких подтверждений того, что это имущество или доля являются незаконными. Примечательно, что все эти события, преследования начались одновременно с международным арбитражным спором, инициированным вследствие действий и вмешательства исполнительной власти.
Сообщаем, что адвокатская группа также рассматривает в связи с этим вопрос обращения в Европейский суд по правам человека».