Ռուսաստանի դիրքերը տարածաշրջանում զգալիորեն թուլացել են, սակայն դեռ վաղ է ասել, որ հեռանում է տարածաշրջանից. այն, ինչը կատարվում է, պետք է ազդանշան լինի Մոսկվայի համար, քանի որ եթե կորցնեն Հարավային Կովկասը, ապա կբացեն սեփական տարածքների դարպասները։ NEWS.am-ի «ՈւԺԻ ԳՈՐԾՈՆ» հաղորդման եթերում նման կարծիք է հայտնել ՀՀ նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանը։
Ռուս խաղաղապահների դուրսբերումն Արցախից, նրա խոսքով, անակնկալ էր նույնիսկ ռուսական որոշ շրջանակների համար։
«Կարծում եմ, որ դա շատ արագ որոշման արդյունք էր: Խաղաղապահների դուրսբերումն Արցախից կարելի էր կանխել, եթե Հայաստանը չհեռանար արցախյան խնդրից: 2022 թվականի փետրվարից Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև համագործակցության նոր ձևաչափ է ի հայտ եկել, և չնայած հակասություններին նրանց հաջողվում է ընդհանուր լեզու գտնել»,- նշել է նախկին արտգործնախարարը։
Այվազյանը կասկածում է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը կխզեն հարաբերությունները, սակայն դրանք դժվար ժամանակներ են ապրում, ինչը, նախկին արտգործնախարարի գնահատմամբ, երկուստեք սխալների արդյունք է։
Այվազյանը ափսոսանք հայտնեց, որ տարաձայնությունները հրապարակային դաշտ են տեղափոխվել։
«Ամենախելամիտը կլինի հանգիստ մթնոլորտում քննարկել խնդիրները՝ հաշվի առնելով նոր ստատուս քվոյի ձևավորումը, որը չի բավարարում ոչ Հայաստանին, ոչ Ռուսաստանին, և հասկանալ, թե ինչպես կարելի է արդիականացնել հարաբերությունները։ Ամենաբարձր մակարդակով շփումների կրճատումը պետք է անհանգստություն առաջացնի ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ Ռուսաստանի համար։ Միաժամանակ, Թուրքիան և Ադրբեջանը օգտվում են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկխոսության բացակայությունից, որոնք միշտ մտածել են, թե ինչպես իրարից հեռացնեն Երևանին և Մոսկվային:
Հայաստանն ու Ռուսաստանը պետք է տարանջատեն ռազմավարությունը մարտավարությունից։ ԵՄ-ում մեզ չեն սպասում ո՛չ որպես անդամության թեկնածու, ո՛չ էլ առավել ևս որպես անդամ։ Մեզ ասում են, որ Ռուսաստանին պետք է փոխարինի Թուրքիան։ Այս երկու խաղացողներից ո՞ւմ կընտրենք։ Այո, Մոսկվան թույլ տվեց լուրջ սխալներ, բայց պետք է ընտրել չարյաց փոքրագույնը։ Հակառակ դեպքում Հայաստանը կդառնա թյուրքական աշխարհի մաս, որը սպառնում է մեր պետականությանը»,- ընդգծեց նախկին նախարարը։

Позиции России в регионе очень сильно ослабли, но еще рано говорить о том, что она уходит. Происходящее должно стать сигналом для них, так как в случае потери Южного Кавказа они откроют ворота к своим же территориям. Об этом в гостях у Новости Армении– NEWS.am на передаче «Фактор силы» заявил экс-глава МИД Армении Ара Айвазян.
Вывод российских миротворцев из Арцаха, по его словам, стал неожиданностью даже для некоторых российских кругов.
«Думаю, это стало результатом очень быстрого принятия решения. Вывод миротворцев из Арцаха можно было предотвратить, если бы Армения не дистанцировалась от арцахской проблемы. С февраля 2022 года между Россией и Азербайджаном сложился новый формат сотрудничества и, несмотря на противоречия, им удается найти общие точки соприкосновения», – отметил он.
Айвазян сомневается, что Армения и Россия пойдут на разрыв отношений, заметив, что эти отношения, однако, переживают не лучшие времена, что стало результатом ошибок обеих сторон.
Айвазян выразил сожаление, что разногласия перешли в публичную плоскость.
«Самым разумным было бы в спокойной обстановке обсудить проблемы с учетом формирования нового статус-кво, который не удовлетворяет ни Армению, ни Россию, и понять, как можно модернизировать отношения. Сокращение контактов на высшем уровне должно вызывать беспокойство не только у Армении, но и у России. При этом отсутствием диалога между Арменией и Россией пользуются Турция и Азербайджана, которые всегда думали о том, как отдалить Ереван и Москву друг от друга.
Армения и Россия должны отделять стратегию от тактики. Мне кажется, и в России, и в Армении их путают. Нас в ЕС не ждут ни в статусе кандидата, ни в статусе члена. Нам говорят, что Россию должна заменить Турция. Кого из этих двух игроков выберем мы?
Да, Москва допустила серьезные ошибки, но нам нужно выбрать меньшее из зол. В противном случае Армения станет частью тюркского мира, что угрожает нашей государственности», – подчеркнул экс-министр.