12 երկրներ միացել են Իրանի հարցով «Վեցյակի» բանաձեւի նախագծին, որն այսօր` նոյեմբերի 18-ին, նախատեսվում է քննարկել Վիեննայում կայանալիք ԱԷՄԳ-ի (МАГАТЭ) կառավարիչների խորհրդի նիստում:
Բանաձեւի նախագիծը կոչ է անում Իրանին թույլ տալ գործակալության փորձագետներին ստուգումներ իրականացնել Իրանի միջուկային օբյեկտներում եւ պնդում, որ Իրանը ակտիվացնի համագործակցությունն ԱԷՄԳ-ի հետ` այդ երկրի միջուկային խնդրի կարգավորման հարցում, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Բանաձեւի նախագիծը պատրաստվել է միջազգային միջնորդների «Վեցնյակի» կողմից, որում ընդգրկված են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը, Ֆրանսիան եւ Գերմանիան:
Նախագծին միացել են նաեւ Իտալիան, Ճապոնիան, Ավստրալիան, Բելգիան, Բուլղարիան, Հունգարիան, Կանադան, Նիդերլանդները, Պորտուգալիան, Սինգապուրը, Չեխիան ու Շվեդիան:
Հիշեցնենք, որ ԱԷՄԳ-ի ղեկավար մարմնի` Կառավարիչների խորհրդի նիստի մասնակիցները, նոյեմբերի 17-18-ին քննարկում են Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ գործակալության գլխավոր տնօրեն Յուկի Ամանոյի զեկույցը:

12 стран присоединились к проекту резолюции «шестерки» по Ирану, которую 18 ноября планирует рассмотреть в Вене Совет управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
Проект резолюции призывает Иран открыть доступ экспертам агентства к ядерным объектам и настаивает на активизации сотрудничества между Ираном и МАГАТЭ и дипломатическом урегулировании ядерного вопроса, сообщает РИА Новости.
Проект резолюции подготовлен «шестеркой» международных посредников по урегулированию ядерной проблемы Ирана - Россией, США, Великобританией, Францией, Германией и Китаем.
К проекту присоединились также Италия, Япония, Австралия, Бельгия, Болгария, Венгрия, Канада, Нидерланды, Португалия, Сингапур, Чехия и Швеция.
Напомним, что участники заседания Совета управляющих - руководящего органа МАГАТЭ - в 17 и 18 ноября обсуждают доклад по иранской ядерной программе гендиректора агентства Юкии Амано.