ԱՄՆ-ը մտադիր է շարունակել համագործակցել Վրաստանի հետ պաշտպանական ոլորտում եւ օժանդակել նրան ծովային նավատորմի ենթակառուցվածքների նորացման գործում, հայտարարել է ամերիկյան ռազմածովային ուժերի քարտուղար Ռեյ Մաբուսը (Ray Mabus) նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիան» newsgeorgia.ru-ն:
Նոյեմբերի 18-ից 19-ը տեղի ունեցած այցի շրջանակներում Մաբուսը հանդիպել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Բաչո Ախալայի հետ: Կողմերը քննարկել են Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ երկկողմ համագործակցության հետ կապված հարցեր, Վրաստանի` ՆԱՏՕ ինտեգրվելու հեռանկարները եւ Աֆղանստանում խաղաղապահ օպերեցիային (ISAF) Վրաստանի մասնակցության հարցը:
«Մենք կշարունակենք համագործակցել Վրաստանի հետ անվտանգության հարցերում եւ կօժանդակենք Վրաստանին ծովային նավատորմիղի ենթակառուցվածքների վերանորոգման հարցում: Մենք միասին կաշխատենք սեւծովյան սահմանի ամրապնդման ուղղությամբ»,-հայտարարել է Մաբուսը Վրաստանի Ներքին գործերի նախարար Իվանե (Վանո) Մերաբաշվիլիի հետ ունեցած հանդիպումից հետո:
Իր հերթին, Մերաբաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել հյուրին օժանդակության համար. «Չնայած, որ ներքին գործերի նախարարությունը ամբողջությամբ վերականգնվել է եւ զինվել է նոր տեխնոլագիաներով, մեր ծովային ուժերը օժանդակության կարիք ունեն, եւ եթե մեր ամերիկացի ընկերները օգնություն ցույց չտային, ապա ծովային սահմանը պաշտպանված չէր լինի»,-նշել է նախարարը:

США намерены продолжить сотрудничество с Грузией в сфере обороны и помочь в обновлении инфраструктуры морского флота, заявил секретарь американских военно-морских сил Рэй Мабус (Ray Mabus) на пресс-конференции в пятницу, сообщает Новости-Грузия newsgeorgia.ru.
В рамках визита, который проходит 18-19 ноября, Мабус уже встретился с министром обороны Грузии Бачо Ахалая. Стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества Грузии и США, перспективы интеграции Грузии в НАТО и вопрос участия Грузии в миротворческой операции в Афганистане (ISAF).
«Мы продолжим сотрудничество с Грузией по вопросам безопасности и поможем Грузии в обновлении инфраструктуры морского флота. Мы будем вместе работать над усилением черноморской границы», - заявил Мабус после встречи с министром внутренних дел Грузии Иванэ (Вано) Мерабишвили.
В свою очередь Мерабишвили поблагодарил гостя за поддержку: «Несмотря на то, что министерство внутренних дел полностью обновлено и оснащено новыми технологиями, что взял на себя государственный бюджет, наши морские силы нуждаются в поддержке, и если бы не помощь наших американских друзей, наша морская граница не была бы защищена», - отметил министр.