Olympus ընկերության շուրջ ծագած սկանդալի մեջ կարող է ներքաշված լինել ճապոնական մաֆիան: Ընկերության ղեկավարությունը խոստովանել էր երկու տասնամյակ շարունակ հաշվետվությունները խեղաթյուրելու փաստը: Ներկայումս իրավապահ մարմինները եւ ֆինանսական կարգավորիչներն ստուգում են «Յակուձիի» մասնակցությունը արտադրողի կողմից չհաշվառված 4,9 մլրդ դոլարի լուսանկարչական ապարատների եւ էնդոսկոպիկ սարքավորումների անհետացման գործին: Վարկածներից մեկով, այդ գումարները կարող էին «լվացվել» հանցավոր ճանապարհով քրեական խմբավորումների հետ կապված կառույցների հաշվեհամարներին փոխանցվելով, գրում է forbes.ru-ն:
Հետաքննությունն իրականացնում է Ճապոնիայի արժեթղթերի եւ բորսաների հանձնաժողովը` Տոկիոյի ոստիկանության եւ դատախազության հետ միասին: Ուժային կառույցները կասկածում են, որ Olympus-ը մաֆիային հսկայական գումարներ է վճարել` ընկերության ֆինանսական վիճակի մասին իրական տվյալների քողարկմանն աջակցելու համար, հաղորդում է The New York Times-ը:
Ընկերությունը սակայն պնդում է, որ հաշվետվություններւ խեղաթյուրվել են ` բաժնետոմսերի գների անկումը կանխելու համար: Ընդ որում, կնքվել են միավորման վերաբերյալ ակնհայտ վնասով գործարքներ, որոնք նպաստել են ոչ հավաստի տեղեկատվության «բուրգի» աճին: Ճապոնական իշխանությունները ներգրավել են անկախ փորձագետների` հանրավոր վնասի չափը ճշտելու համար:
Նրանց գնահատականների համաձայն` կասկածելի վճարումները 2000-2009թթ. հասել են 481 մլրդ իենի (6,25 մլրդ դոլար), սակայն հաշվետվությունների մեջ արտացոլվել են միայն տվյալներ 105 մլրդի մասին: Տարբերությունն այսպիսով կազմում է 376 մլրդ իեն կամ 4,9 մլրդ դոլար:

В скандале вокруг компании Olympus, руководство которой признало факт искажения отчетности на протяжении двух десятилетий, может оказаться замешана японская мафия. В настоящий момент правоохранительные органы и финансовые регуляторы проверяют причастность «якудзы» к исчезновению не учтенных производителем фотоаппаратов и эндоскопического оборудования на сумму в $4,9 млрд. Согласно одной из версий, эти деньги могли быть «отмыты» преступным путем и уйти на счета структур, связанных с криминальными группировками, передает forbes.ru.
Расследование скандала проводит Комиссия по ценным бумагам и биржам Японии совместно с прокуратурой и полицией Токио. Силовые структуры заподозрили, что Olympus выплачивала мафии огромные суммы за помощь в сокрытии реальных данных о финансовом положении компании, сообщает газета The New York Times.
Сама компания настаивает на том, что искажала отчетность для предотвращения обвала котировок своих акций. При этом заключались заведомо убыточные сделки по слияниям и поглощениям, способствовавшие увеличению «пирамиды» недостоверной информации. Точный ущерб, который производитель понес от экзотической модели менеджмента, пока не установлен. К оценке возможных потерь японские власти привлеки независимых экспертов.
Согласно их оценкам, подозрительные выплаты, в том числе по сделкам M&A, в период 2000-2009 гг. достигли 481 млрд иен ($6,25 млрд), однако в отчетность попали данные лишь о 105 млрд. Неучтенная разница, таким образом, и составила 376 млрд иен, или $4,9 млрд.