Չինական Ցզյայույգուան (Գանսու նահանգ) քաղաքի տեղական իշխանությունները նոյեմբերի 18-ին սկսել են չինական Մեծ պատի արեւմտյան մասի վերականգնման ծրագրի իրականացումը, հաղորդում է «Նովոստի-Ղազախստան» գործակալությունը:
Վերականգնման վրա կծախսվի 2,03 մլրդ յուան (317 մլն դոլար): Աշխատանքները կսկսվեն Ցզյայույի ուղեկալի հատվածից, որտեղից էլ սկսվում է Մեծ պատը: Նախագիծը հիմնականում ֆիանսավորվում է պետբյուջեից:
Նշենք, որ 1987 թ-ին Ցզյայույի ուղեկալն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Այն կառուցվել է 1372 թ-ին: Ուղեկալը եղել է միջնադարյան Մետաքսի ճանապարհի կարեւոր կետերից մեկը: Մեծ պատի երկարությունը 8 հազար 851,8 կմ է: Այն միակ ձեռակերտ օբյեկտն է, որը նկատելի է տիեզերքից:

Администрация китайского города Цзяюйгуань (провинция Ганьсу) 18 ноября начала реализацию проекта по реконструкции западного участка Великой китайской стены, сообщает ИА «Новости-Казахстан».
На реконструкцию потратят 2,03 миллиарда юаней ($317 млн.). Будет отремонтирован участок стены в районе заставы Цзяюй, с которого начинается Великая стена. Также построят тематический парк и центр по проверке состояния стены. Финансируется проект в основном из госбюджета.
В 1987 г. застава Цзяюй была включена в список мирового наследия ЮНЕСКО. Она была построена в 1372 г. Застава была важной частью средневекового Шелкового пути. Общая длина Великой китайской стены - 8 тысяч 851,8 километра, это единственный рукотворный объект, который виден из космоса.