Իրանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի կապի կենտրոնը հրապարակել է Հետաքննության բարձրագույն հանձնաժողովի առաջին զեկույցը ուղղաթիռի կործանման չափերի և պատճառների վերաբերյալ, երբ ուղղաթիռում եղել են երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին և նրան ուղեկցող պատվիրակությունը, հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Զեկույցում նշվում է, որ վթարից մոտավորապես մեկուկես րոպե առաջ կործանված ուղղաթիռի օդաչուն կապվել է թռիչքային թիմի երկու այլ ուղղաթիռների հետ։
Ընդգծվում է, որ կործանված ուղղաթիռի բաղադրիչների վրա հրազենի հետքեր կամ արտաքին ազդեցության այլ նշաններ չեն եղել։

The Communication Center of the General Staff of the Iranian Armed Forces has issued the first report of the High Commission of Investigation on the extent and causes of the crash of the helicopter carrying President Ebrahim Raisi and the delegation accompanying him, reports Tasnim News Agency.
The report states that approximately one and a half minutes before the crash, the pilot of this helicopter had contacted the two other helicopters of the flight team.
It is emphasized that there were no traces of firearms or any other signs of external influence on the components of the crashed helicopter.