Եվրոպական միության և ԵԱՏՄ հարաբերությունների համատեքստում պատժամիջոցները բացասաբար են անդրադառնում Հայաստանի տնտեսության վրա։ Այս մասին Ազգային ժողովում հունիսի 4-ին 2023 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Խորհրդարանականները, մասնավորապես, հարցրել են, թե ԵՄ-ի ինչպիսի՞ ներդրում պետք է սպասել Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Նախարարը պարզաբանել է, որ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև կա քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու փոխադարձ ցանկություն։ «Սակայն կան սուբյեկտիվ գործոններ, որոնք խանգարում են դրան։ Օրինակ՝ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, և, ինչպես գիտեք, ԵՄ երկրները մեծ թվով պատժամիջոցներ են կիրառել ԵԱՏՄ խոշորագույն տնտեսության՝ Ռուսաստանի դեմ»,- ասաց Պապոյանը։
Սահմանափակումները, ըստ նրա, տարբեր խնդիրներ են ստեղծում ԵՄ-ի հետ տնտեսական հարաբերություններում։ Խոսքը, օրինակ, պղնձի հանքաքարի կամ ալյումինե փայլաթիթեղի արտահանման մասին է։ «Նախկինում այդ ապրանքների հիմնական շուկաներից մեկը Եվրոպան էր։ Բայց հիմա, վերը նշված պատճառներով, շուկայի կառուցվածքում աստիճանական փոփոխություն է նկատվում»,- պարզաբանեց Կառավարության ներկայացուցիչը։
Նա համոզված է, որ Հայաստանում երկար տարիների ընթացքում տնտեսական հարաբերությունների պատշաճ դիվերսիֆիկացման բացակայությունը բավականին լուրջ խնդիրների է հանգեցրել։

Санкции в контексте отношений Евросоюза и ЕАЭС негативно влияют на экономику Армении. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения отчета о реализации государственного бюджета за 2023 год заявил 4 июня министр экономики Армении Геворк Папоян, отвечая на вопросы депутатов.
Парламентарии, в частности, поинтересовались, каких инвестиций ЕС в экономику Армении стоит ждать. Министр пояснил, что между Арменией и ЕС есть обоюдное желание развивать политические и экономические отношения. «Тем не менее, есть некоторые субъективные факторы, которые мешают этому. Например, Армения – член Евразийского экономического союза, и, как известно, страны ЕС ввели большое количество санкций против крупнейшей экономики ЕАЭС – российской», - сказал Папоян.
Рестрикции, по его словам, создают разные проблемы в экономических отношениях с ЕС. К примеру, речь идет об экспорте медной руды или алюминиевой фольги. «Раньше одним из основных рынков сбыта этих товаров была Европа. Но сейчас в силу указанных причин идет постепенное изменение структуры рынка», - пояснил представитель Правительства.
Он убежден, что отсутствие в Армении должной диверсификации экономических отношений на протяжении многих лет привело к довольно серьезным проблемам.