Մոնղոլական գեղագրությո՞ւնը, հայկական տոնակատարությո՞ւնը, թե՞ ֆրանսիական ձիավարությունը: UNESCO-ի ներկայացուցիչներն այս շաբաթ կհանդիպեն, որպեսզի որոշեն, թե 84 ավանդություններից որոնք ընդգրկեն պահպանվող «ոչ նյութական ժառանգության» ցանկում: Այդ մասին հաղորդում է կանադական British Columbia-ն` վկայակոչելով France-Presse-ը:
ՄԱԿ-ի մշակութային գործակալությունը դադարեցրել էր աշխատանքն այս ամիս, երբ ԱՄՆ-ը դադարեցրել էր ֆինանսավորումը, սակայն պատվիրակները կհավաքվեն Բալի կղզում նոյեմբերի 22-29-ին:
Այնտեղ նրանք կորոշեն, թե ազգային ավանդույթներից որն է արժանի ընդգրկվելու միջազգային նշանակության ցանկում եւ պահպանվելու ապագա սերունդների համար: Տվյալ ցանկում արդեն կան 215 ավանդություններ:
Հայաստանն, օրինակ, ներկայացնելու է Վարդավառը` հեթանոսական Աստղիկ դիցուհուն նվիրված տոնակատարությունը, որը տոնվում է նաեւ քրիստոնեական ավանդությամբ: 84 ավանդություններից 23-ը գտնվում են «շտապ պաշտպանական միջոցների» ցանկում, որպեսզի փրկեն դրանք կործանումից:

Mongolian calligraphy, Armenian fertility rites or French horsemanship? UNESCO envoys will meet this week to decide which of 84 traditions should join UNESCO’s list of protected “intangible heritage”, reports British Columbia with a reference to France-Press.
UN cultural agency suspended the work this month after the U.S. suspended the funding, a circumstance stemming from Palestinian affiliation. The envoys, nevertheless, will meet on Bali Island on November 22-29.
The delegates will determine which of the national traditions merit being included into the list of world important practices and which should therefore be protected for the future generations and join the 215 practices already approved by the UN.
Armenia, for example, will be promoting Vardavar, a festival in honor of pagan goddess of love Astghik. Armenians mark this day by spilling water over each other and passers-by.