ՀՀ Լոռու մարզում սելավների գոտում մի շարք հատվածներում ճանապարհի մակերեսը պետք է բարձրացվի։ Դրա մասին հունիսի 12-ին Ազգային ժողովում հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։ Դա, ըստ նախարարի, հետագայում ճանապարհնեըը կպաշտպանի տարերքներից։
Նա հիշեցրել է, որ Ալավերդի քաղաքի մոտակայքի ավտոճանապարհի վնասված հատվածները ժամանակավորապես լցվել են խճաքարով՝ անցումն ապահովելու համար։
«Սակայն ապագայում հարկ կլինի հիմնական ճանապարհը առավել բարձր մակարդակով կառուցել»,- նշել է Սանոսյանը։
Կառավարության ներկայացուցիչը հայտնել է նաև, որ որոշ կամուրջներ, ամենայն հավանականությամբ, կտեղափոխվեն և կկառուցվեն այլ վայրերում:
«Բացի դրանից, կկատարվի առափնյա գծի հետազոտություն։ Դրանց նպատակը ամրապնդում պահանջող առավել վնասված հատվածների բացահայտումն է»,- նշել է գերատեսչության ղեկավարը։

Уровень дорожного покрытия на ряде участков в зоне затопления в Лорийской области Армении придется повысить. Об этом на заседании Национального Собрания 12 июня заявил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян. Это, по словам министра, позволит защитить их от стихии в будущем.
Он напомнил, что поврежденные участки трассы возле города Алаверди временно засыпаны щебнем с целью обеспечения проезда.
«Однако в будущем потребуется построить основную дорогу и на более высоком уровне», - сказал Саносян.
Представитель Правительства также сообщил, что некоторые мосты, по всей вероятности, придется переместить и построить на других участках.
«Кроме того, будет проведено исследование береговой линии. Цель этих исследований – выявление самых поврежденных участков, которые требуют укрепления», - сообщил глава ведомства.