Նոյեմբերի 23-ից 26-ը հերթական այցով Երեւանում է գտնվում ՀՀ ռազմակրթական բարեփոխումներին օժանդակելու նպատակով ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո ձեւավորված միջազգային փորձագիտական խումբը: Խմբում ընդգրկված են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Չեխիայի, Լիտվայի, Ռումինիայի, Շվեյցարիայի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի ռազմական եւ քաղաքացիական բաղադրիչների ներկայացուցիչները:
Հայաստանի ՊՆ լրատվական ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ այցի առաջին օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում կազմակերպված ընդլայնված կազմով քննարկումներն անցան պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի ղեկավարությամբ: Միջազգային փորձագիտական խմբի եւ ԱՄՆ փոխդեսպան Բրյուս Դոնահյուի մասնակցությամբ կայացած այս հանդիպման ընթացքում ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր, դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը ներկայացրել է ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կերպափոխմամբ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային համալսարանի ստեղծման նախագիծը, որի վերաբերյալ ներկաները տվել են իրենց հարցերն ու մեկնաբանությունները: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել են, որ Հայաստանը կարեւորում է ռազմավարական մակարդակում ռազմական եւ պաշտպանական անվտանգային կրթություն իրականացնող գիտակրթական այսօրինակ հաստատության ստեղծումը: Նա ընդգծել է հայաստանյան կողմի պատրաստակամությունը` ԱՄՆ-ի գործընկերների հետ շարունակելու համագործակցությունն այս ծրագրի շրջանակներում: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը պատրաստ է անհրաժեշտ գիտակրթական եւ կազմակերպական աջակցություն ցուցաբերել Պաշտպանական ազգային համալսարանի ձեւավորման գործընթացում:
Նույն օրը փորձագիտական խմբի հետ հանդիպել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` ներկայացնելով ռազմակրթական բարեփոխումների ոլորտում պաշտպանության նախարարության արձանագրած առաջընթացը եւ փորձագիտական խմբի ուշադրությունը բեւեռելով ՀՀ ՊՆ հրամանատարաշտաբային ակադեմիայի ստեղծման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքների, ուսումնակրթական ծրագրերի վերանայման, արհեստավարժ սերժանտական համակարգի զարգացման գործում կադրային կառավարման եւ կրթական ծրագրերի փոխկապակցման եւ մի շարք այլ հարցերի վրա:
Միջազգային փորձագիտական խմբի այցի արդյունքում նախատեսվում է ավարտական տեսքի բերել ավագ սպաների համար նախատեսված հրամանատարաշտաբային դասընթացի ծրագիրը, համաձայնեցնել դասախոսների վերապատրաստման, ուսումնանյութական բազայի արդիականացման եւ դասավանդվելիք առարկաների բովանդակության հետ կապված հարցերը: Պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի նաեւ Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում ներկայումս մշակվող սերժանտական կազմի համընդհանուր եվրոատլանտյան ուսումնական ծրագրի (Partnership for Peace Generic NCO Reference Curriculum) մշակման միջազգային գործընթացում ՀՀ պաշտպանության նախարարության մասնակցության վերաբերյալ:

С 23 по 26 ноября с очередным визитом в Ереване находится международная экспертная группа, сформированная под эгидой НАТО с целью оказать содействие военно-учебным реформам в Армении. В группу входят представители США, Канады, Чехии, Литвы, Румынии, Швейцарии, а также военной и гражданской составляющих НАТО.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны Армении, обсуждения в расширенном составе в первый день визита в административном комплексе Минобороны Армении прошли под руководством министра обороны Сейрана Оганяна и министра образования и науки Армена Ашотяна. На этой встрече с участием международной экспертной группы и вице-посла США Брюса Донахью начальник Института национальных стратегических исследований Минобороны, советник министра обороны, генерал-майор Айк Котанджян представил проект создания Национального оборонного университета Минобороны путем реорганизации Института национальных стратегических исследований, в отношении чего присутствовавшие задали вопросы и дали комментарии. Министр обороны Армении Сейран Оганян отметил, что Армения придает важность созданию такого научно-образовательного учреждения. Он подчеркнул готовность армянской стороны продолжить сотрудничество с партнерами из США в рамках этой программы. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян отметил, что возглавляемое им ведомство готово оказать научно-образовательную и организационную помощь в формировании Национального оборонного университета.
В тот же день с экспертной группой встретился первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян, представив прогресс Минобороны в сфере военно-образовательных реформ и обратив внимание на работы по созданию Командно-штабной академии Минобороны и другие вопросы.
По итогам визита международной экспертной группы планируется придать окончательный вид программе командно-штабного курса для старших офицеров и согласовать ряд вопросов. Будет достигнута также договоренность об участии Минобороны Армении в международном процессе разработки всеобщей евроатлантической учебной программы для сержантского состава (Partnership for Peace Generic NCO Reference Curriculum) в рамках программы «Партнерство ради мира».