Ռուսաստանը բաց է Ուկրաինայի վերաբերյալ ցանկացած երկխոսության համար, այդ թվում եւ միջնորդների մասնակցությամբ, բայց իր նպատակներին հասնելու պայմանով։ Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Կրեմլի ներկայացուցիչն այսպես է պատասխանել այն հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Մոսկվան Կիեւի հետ բանակցությունների միջնորդների միջոցով, ինչպես առաջարկել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Նախագահ Պուտինը բազմիցս ասել է, որ ՌԴ-ն բաց է ցանկացած շփման, ցանկացած երկխոսության համար՝ հասնելու այն նպատակներին, որոնք մենք մեր առջեւ դրել ենք։ Նախագահը պահում է այս բացությունը, նա այդ մասին բազմիցս ասել է»,- նշել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ Philadelphia Inquirer պարբերականի հարցազրույցում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նշել էր, որ ՌԴ նախագահի հետ բանակցությունների միակ տարբերակը միջնորդների օգտագործումն է, այնպես, ինչպես արվել է հացահատիկի սեւծովյան միջանցքի քննարկման եւ ստեղծման ժամանակ։

Russia is open to any dialogue regarding Ukraine, including with the participation of mediators, but on the condition of achieving its goals. Russian presidential spokesperson Dmitry Peskov informed reporters about this, reports TASS.
This is how the representative of the Kremlin answered the question as to whether Moscow is ready for talks with Kyiv through mediators, as proposed by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy.
"President [Vladimir] Putin has repeatedly said that the Russian Federation is open to any contact, any dialogue to achieve the goals we have set for ourselves. The president maintains this openness; he has said about it many times," Peskov noted.