ՆԱՏՕ-ի ռազմական հրամանատարները Ուկրաինային տրամադրում են տեղեկատվություն, որը ձեռք է բերվել օդադեսանտային վաղ զգուշացման և թիրախավորման համակարգով (AWACS) սարքավորված ինքնաթիռներից: Այս մասին գրում է UK Defense Journal-ը՝ հղում անելով բրիտանական ռազմաօդային ուժերի նախկին սպային։
«Պաշտոնապես, ցանկացած հետախուզական տեղեկատվություն ուղարկվում է միայն ՆԱՏՕ-ի երկրներ, բայց բոլորը գիտեն, որ այդ երկրներից մի քանիսը շտապում են այդ տեղեկատվությունը կիսել Ուկրաինայի հետ՝ թույլ տալով նրան դիմակայել մոտալուտ հարձակումներին: Արեւմտյան հետախուզության տվյալներն Ուկրաինային հնարավորություն են տալիս մի փոքր ավելի արագ արձագանքելու», - հրատարակությանը հայտնել է աղբյուրը։
ՆԱՏՕ-ն մեծացրել է իր ներկայությունն Արևելյան Եվրոպայում՝ ի պատասխան Ռուսաստանի ներխուժման Ուկրաինա։ Մասնավորապես, տարածաշրջան են ուղարկվել լրացուցիչ ռազմական ինքնաթիռներ՝ կործանիչներ, հետախուզական ինքնաթիռներ, տանկերներ։
Ներկայում ՆԱՏՕ-ի ինքնաթիռները հսկում են Ուկրաինայի երկնքը Լեհաստանի օդային տարածքից։ Նման ինքնաթիռների տեղակայումն արևելյան թեւում օգնում է ամրապնդել ռազմական բլոկի ներկայությունը տարածաշրջանում և վերահսկել ռուսական ռազմական ակտիվությունը, ասվում է դաշինքում։ «Մեր AWACS համակարգերն ի վիճակի են հայտնաբերել ինքնաթիռներ հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռավորության վրա՝ դրանք դարձնելով հիմնական զսպող և պաշտպանական կարողություն ՆԱՏՕ-ի համար», - ավելի վաղ ասել էր ՆԱՏՕ-ի խոսնակ Օանա Լունգեսկուն:

NATO has again deployed Airborne Warning and Control System (AWACS) aircraft to airspace over Poland to monitor the skies over Ukraine, reports the UK Defence Journal.
“Officially, any intelligence gathered is only sent to NATO nations, but everyone knows that some of these nations quickly share the information with Ukraine, enabling them to counter incoming attacks. Western intelligence data offers Ukraine the ability to respond a wee bit quicker,” a former Royal Air Force officer wishing to remain anonymous told the UK Defence Journal.
In response to Russia’s war in Ukraine, NATO has increased its air presence in Eastern Europe with additional fighters, surveillance aircraft, and tankers.
Currently, NATO planes patrol the skies of Ukraine from the airspace of Poland. The deployment of such aircraft on the eastern flank helps strengthen the presence of the military bloc in the region and control Russian military activity, the alliance said.
“Our AWACS can detect aircraft hundreds of kilometers away, making them a key capability for NATO’s deterrence and defense posture,” NATO spokesperson Oana Lungescu  had said earlier.