Արևմտյան լրագրողներին արգելվել է մուտք գործել Ադրբեջանում հուլիսի սկզբին անցկացվելիք էներգետիկ արդյունաբերության համաժողովին: Դա կրկին մտահոգություն է առացարել լրատվամիջոցների նկատմամբ պետական ճնշումների վերաբերյալ այս տարվա վերջին Բաքվում անցկացվելիք Cop29-ի՝ կլիմայի շուրջ ՄԱԿ-ի կարևոր բանակցություններից առաջ, գրում է բրիտանական The Guardian-ը:
Մեծ Բրիտանիայից և Ֆրանսիայից առնվազն երեք լրագրող հայտնել են, որ իրենք իրենց անապահով են զգում Baku Energy Week ֆորումին մասնակցելու համար մերժում ստանալուց հետո, հակառակ նրա, որ շաբաթներ առաջ գրանցվել են միջոցառումների կազմակերպիչների մոտ:
Լրագրողները նշել են, որ իրենց չեն ներկայացրել հիմնավոր պատճառ, թե ինչու են իրենց մերժել, սակայն կազմակերպիչների հետ «վախենալի» և « ահաբեկող» հանդիպումներից հետո որոշել են լքել հանդիպման վայրը:
Համաժողովը անցկացվել է Human Rights Watch-ը բացահայտումից առաջ, երբ կազմակերպությունը վերջին մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանում արձանագրել է լրագրողների և ակտիվիստների ձերբակալման և դատապարտման առնվազն 25 դեպք: Գրեթե բոլորը շարունակում են մնալ կալանքի տակ։
Քաղաքացիական հասարակության խմբերը մտահոգություն են հայտնել, որ կլիմայի քարոզչությունը այս տարվա վերջին Բաքվում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Cop29 կլիմայի շուրջ բանակցություններից առաջ ճնշման է ենթարկվում:
Montel News էներգետիկ լրատվական գործակալության ավագ հետաքննող լրագրողներ Լոուրենս Ուոքերը և Քրիստոֆեր Իլսը հայտնել են, որ իրենց մերժել են Baku Energy Week համաժողովից, թեև մայիսի կեսին միջոցառման կազմակերպիչները հաստատել էին նրանց գրանցումը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի կառավարության մասին քննադատական հոդվածներ գրած մեկ այլ բրիտանացի լրագրողի ևս արգելվել է մուտք գործել միջացառմանը, թեև միջոցառումից դեռ շաբաթներ առաջ է հավատարմագրվել:
Լրագրողները լքել են հարթակը, երբ հեռախոսով լսել են, ինչպես է կազմակերպիչը ռուսերենով արել՝ «դուրս վռնդեք դրանց» արտահայտությունը:
Բաքվի էներգետիկ շաբաթը բացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որին հաջորդել է երկօրյա ֆորումը, որը հովանավորել է BP-ն, ֆրանսիական TotalEnergies և գերմանական Uniper էներգետիկ ընկերությունը։ Միջոցառմանըմասնակցել են Ադրբեջանի պետական նավթագազային Socar ընկերության, ինչպես նաև արևմտյան էներգետիկայի ընկերությունների ղեկավարները:
Montel News-ի գլխավոր խմբագիր Ռիչարդ Սվերիսոնն ասել է, որ ինքը խորապես մտահոգված է մամուլի ազատությամբ, և որ գալիք Cop29 բանակցություններում լրագրողներին վախեցնելու են և խոչընդոտելու նրանց նրա համար, որ լրագրողները պարզապես կատարում են իրենց աշխատանքը:
Նա նշել է, թե ուրախ է, որ նրանք ողջ-առողջ տուն վերադարձան:
«Ես պարզապես հուսով եմ, որ մյուս լրագրողներին այլևս նման կերպ չեն վերաբերվի՝ նրա համար, որ ընդամենը փորձել են լուսաբանել միջազգային համաժողովը, որի համար նրանք հավատարմագրված էին», - հավելել է նա:
Կլիմայի պաշտպանության «Global Witness» խմբի ավագ ակտիվիստ Մեյ Ռոսներն ասել է, որ ազատ մամուլն ուքաղաքացիական հասարակությունը կարևոր նշանակություն ունեն կլիմայի ոչնչացման դեմ պայքարում:
«Ադրբեջանը փորձում է լռեցնել թե մեկին, թե մյուսին, ինչն ամենից ակնհայտորեն դրսևորվում է Ադրբեջանի հանածո վառելիքի արդյունաբերության հայտնի քննադատ Գուբադ Իբադօղլուի ծեծով և բանտարկմամբ: Ավտորիտար նավթային երկրները չեն կարող պատասխանատու լինել կլիմայի շուրջ բանակցությունների համար»,-նշել է նա։

Western journalists were denied entry to an energy industry conference in Azerbaijan earlier this month, renewing concerns about state repression of the media ahead of important UN climate talks in Baku later this year, The Guardian writes.
At least three journalists from Britain and France said they felt "unsafe" after they were denied entry to the Baku Energy Week forum, despite having registered with the event's organizers weeks in advance.
The journalists said they were not told a valid reason why they were denied entry, but decided to leave the venue after "frightening" and "intimidating" meetings with the organizers.
The conference took place shortly before Human Rights Watch revealed at least 25 cases of journalists and activists arrested or sentenced in Azerbaijan over the past year. Almost all of them remain in detention.
Civil society groups have expressed concern that climate advocacy is being suppressed ahead of the UN Cop29 climate talks in Baku later this year.
Lawrence Walker and Christopher Eales, senior investigative journalists for the energy news agency Montel News, said they were denied access to the Baku Energy Week conference despite confirming their registration with the event organizers in mid-May.
Another British journalist, who has written in the past criticizing the Azerbaijani government and asked not to be named, was also denied access to the event, despite having received accreditation weeks before the event.
The journalists left the venue after hearing the organizer on the phone say "take them away" in Russian.
The spokesman added that journalists were also later prevented from visiting the exhibition after conference organizers told officials at the venue to "keep an eye on these journalists and make sure they don't infiltrate the exhibition."
Baku Energy Week was opened by Azerbaijani President Ilham Aliyev, followed by a two-day forum sponsored by BP, France's TotalEnergies and German energy company Uniper, attended by executives from Socar, Azerbaijan's state-owned oil and gas company, as well as Western energy companies.
Richard Sverrisson, editor-in-chief of Montel News, said he was "deeply concerned" about press freedom and that journalists would be "intimidated and obstructed out of their jobs for simply doing their jobs" at the upcoming Cop29 talks.
"I'm glad they got home safe and sound. I just hope other journalists won't be treated like this again for just trying to report on an international conference they had accreditation for," he added.
May Rosner, senior activist at climate advocacy group Global Witness, said: "A free press and civil society are crucial in the fight against climate destruction. Azerbaijan is trying to silence both, most clearly demonstrated by the beating and imprisonment of Gubad Ibadoglu, a prominent critic of Azerbaijan's fossil fuel industry. Authoritarian oil states cannot be in charge of climate negotiations."