Դիվերսիֆիկացիան շատ կարևոր է ՀՀ-ի դիմակայունության համար՝ թե' տնտեսական, թե' անվտանգային առումով։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 3-ին, հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Ես այն կարծիքին եմ, որ Արևելյան գործընկերությունը հաջողված է, և այն դրական բազմաթիվ արդյունքներ ունի։ 15 տարի առաջ երբ որ Արևելյան գործընկերությունը ստեղծվում էր, հիմնականում հետխորհրդային երկրները ավելի շատ իրար նման էին, բայց 15 տարիների ընթացքում մեծ փոփոխություններ են կրել, և երևի այն հիմնական պահանջն այն է, որ անհատական մոտեցում լինի բոլոր այս անդամ-երկրներին»,- նշեց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ Արևելյան գործընկերությունը դիմակայունության ուղղությամբ օգնում է Հայաստանին․
«Դիվերսիֆիկացիան շատ կարևոր է ՀՀ-ի դիմակայության համար՝ թե' տնտեսական, թե' անվտանգային առումով։ Ժողովրդավարությունը միանշանակ բարձրացնում է Հայաստանի դիմակայունությունը։ Ժողովրդավարությունը այն հիմնական գործիքներից մեկն է, որոնցով Հայաստանը կարողանում է դիմակայել իր սպառնալիքներին։ Ժողովրդավարությունը շատ կարևոր է նաև ներքին անվտանգության տեսանկյունից։ Մենք համոզված ենք, որ ժողովրդավարությունը օգնում է ներքին անվտանգության, տնտեսության զարգացման, ժողովրդավարացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարում, և սրանք իրենց հերթին բերում են մեծ արդյունքներ»։

Diversification is very important for Armenia's resilience. Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, stated this on Wednesday.
"I am of the opinion that the Eastern Partnership [of the European Union (EU)] is successful, and it has many positive results. Fifteen years ago, when the Eastern Partnership was being created, mostly the post-Soviet countries were more similar to each other. But in the course of 15 years, they have undergone great changes, and perhaps the main requirement is that there should be an individual approach to all these member-countries," said Grigoryan.
According to him, the Eastern Partnership helps Armenia towards resilience.
"Diversification is very important for Armenia's resilience, both economically and security-wise. Democracy definitely increases Armenia's resilience. Democracy is one of the main tools with which Armenia is able to resist its threats. Democracy is very important also from the point of view of internal security. We are convinced that democracy helps in internal security, economic development, democratization, fight against corruption, and these in turn bring great results," said Grigoryan.