Նյու Յորքի ուղղիչ հաստատությունների վարչությունը գնել է 1247 խաղ PlayStation 4-ի և 5-ի համար, ներառյալ Mortal Kombat 1 և Street Fighter 6 մարտական խաղերը, ինչպես նաև սպորտային սիմուլյատորներ Madden NFL 24-ը և NBA 2K24-ը: Գնման ընդհանուր արժեքը կազմել է $59,260, որը հատկացվել է քաղաքային բյուջեից։ Այս մասին հայտնում է The New York Post-ը։
Այս նախաձեռնության նպատակն էր բարելավել կարգապահությունը բանտերում և նվազեցնել խախտումների մակարդակը հատկապես երիտասարդ բանտարկյալների շրջանում։ Խաղերը հասանելի կլինեն միայն նրանց համար, ովքեր իրենց պարկեշտ են պահում։
Չնայած քայլի հնարավոր օգուտներին, որոշ նյույորքցիներ և բանտի նախկին պաշտոնյաներ քննադատել են նախաձեռնությունը՝ պնդելով, որ բյուջեի միջոցները պետք է ծախսվեն ավելի կարևոր կարիքների վրա, ինչպիսիք են կալանավորների և ուղղիչ անձնակազմի օդորակումը: Կամավոր ուղղումների ասոցիացիայի ղեկավար Բենի Բոսչիոն նույնպես դատապարտել է խաղերի գնումը՝ ասելով, որ իշխանությունները պետք է ծախսեն միջոցները առաջին անհրաժեշտության վրա:

The New York City Correction Department burned $59,260 in taxpayer cash on new “Playstation 4 and 5” games to keep inmates in line, reports the New York Post.
The staggering sum, which city records show was earmarked for the agency’s Adult Programs Division, was used to purchased 1,247 games, including dozens of copies of bloody fighting titles such as Mortal Kombat 1 and Street Fighter 6, as well as this year’s Madden NFL and NBA 2K24, agency spokeswoman Latima Johnson said.
The aim of this initiative was to improve discipline in prisons and reduce the level of violations, especially among young prisoners. The games will be available only to those who behave decently.
Despite the move's potential benefits, some New Yorkers and former prison officials have criticized the initiative. Benny Boscio, head of the Correction Officers Benevolent Association, blasted the agency for blowing funds on games for crooks instead of essential needs, such as proper air conditioning for inmates and jail staff during the recent heat wave.