Ադրբեջանական որևէ հող չի գտնվում Հայաստանի հսկողության ներքո, ինչի համար Ադրբեջանն ուզենա հարձակվել Հայաստանի վրա, «Ազատության»-ը տված բացառիկ հարցազրույցում ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Խաղաղության պայմանագրի, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, հաղորդակցության ուղիների բացման, Ղարաբաղի հայերի վերադարձի, Իրանի կարմիր գծերի և այլ թեմաների շուրջ դեսպանի հետ «Ազատության» հարցազրույցն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Ազատություն».- Պարոն դեսպան, Իրանի նախագահական ընտրությունների օրը Դուք ասել էիք, թե անկախ այն հանգամանքից՝ ովքեր կլինեն իշխանության ղեկին Իրանում և Հայաստանում, Իրանի սկզբունքային քաղաքականությունը չի փոխվի․ Թեհրանը հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու դեմ է միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների ցանկացած փոփոխության։
Կխնդրեմ փակագծեր բացեք, ի՞նչ է սա նշանակում՝ կոնկրետ քայլերի տեսքով։
Սոբհանի․ - Սա փակագծեր չունի, և ամենի ինչ շատ հստակ է․ մեր մեծարգո նախագահը, պարոն Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում, շատ հստակ ասաց, որ հստակ դեմ ենք միջազգային սահմանների փոփոխությանը և հարգում ենք բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը։ Մենք հստակ դեմ ենք աշխարհքաղաքական փոփոխություններին։ Բոլորը պետք է հարգեն միջազգային օրենքները։ Առավել ի՞նչ փակագծեր բացեմ։
«Ազատություն»․ - Առավել հստակեցնեմ, եթե Ադրբեջանը փորձի ռազմական ագրեսա իրականացնել Հայաստանի դեմ, արդյոք Իրանը կմիջամտի՞, թե՞ ոչ։
Սոբհանի. - Տեսեք, Դուք մի վարկած եք առաջ քաշում և դրա մասին հարց տալիս, նախկինում էլ մի քանի անգամ ինձ այդ հարցը տվել են, և ես ասել եմ, որ նման բան տեղի չի ունենա։ Մենք առաջին հերթին ամեն ինչ կանենք, որ տարածաշրջանում պատերազմ չլինի։ Մենք ուզում ենք, որ բոլորը հարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ կանխարգելումը շատ ավելի լավ է, քան բուժումը։ Մեր ամենամեծ ջանքն է, որ պատերազմ չլինի տարածաշրջանում։ Միջագզային հանրությունն էլ է ուզում դա։ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվել է միջազգային հանրության կողմից և իր սահմանները հստակ են։ Եվ պատերազմի նպատակ էլ չունի։ Մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանն ուզում է պահպանել խաղաղությունը և կայնությունը։ Այդ ցանկությունը, խաղաղության և սահմանների հստակեցումը ցույց են տաիս, որ կողմերը չեն ուզում գնալ դեպի պատերազմ։ Եվ, ի վերջո, որևէ արադրացում չկա պատերազմի համար։ Որևէ հող Ադրբեջանից չի գտնվում Հայաստանի հսկողության ներքո, որ դրա համար ուզենան հարձակվել Հայաստանի վրա, ես կարծում եմ որ դա հաշվի կառնի նաև Ադրբեջանի կառավարությունը, որ պատերազմի համար չկա արդարացում։ Այն վարկածը, որ դԴուք ներկայացրեցիք, եթե դա տեղի ունենա, բնականաբար, միջազգային հանրությունը բացասկան կվերաբերվի դրան։
«Ազատություն». - Ճի՞շտ հասկացա, որ Դուք ասում եք, որ Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա չի իրականացնի։ Այդ համոզունքը Ձեզ որտեղի՞ց։ Դուք ասում եք, որ դա վարկած է, բայց Հայաստանի ԱԳՆ վերջերս չբացառեց, որ նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP 29-ից հետո Բաքուն դիմի ռազմական ագրեսիայի։ Եվ ուզում եմ նշել, որ հենց այս պահին էլ Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանից տարածքներ և՛ Սյունիքում, և՛ Սոթքում, և՛ Ջերմուկում։
Սոբհանի. - Տեսե՛ք, այստեղ երկու հարց պետք է հաշվի առնել, այդ տեղային բախումները կամ հրադադարի խախտումները և մյուսը, ինչպես Դուք նշեցիք, պատերազմը, դրանք տարբերվում են իրարից։ Այն, որ Հայաստանի տարածքների մի մասը գտնվում է Ադրբեջանի հսկողության տակ, բնականաբար, բանակցությունների և սահմանների հստակեցման շրջանակներում պետք է կարգավորվի։ Երբ միջազգային սահմաների համաձայն պարզվեց, որ Ադրբեջանի տարածքների մի մասը գտնվում է Հայաստանի տարածքում, և այս հատվածը սահմանագծվեց, այդ տարածքները վերադարձվեցին։
«Ազատություն». -Ի՞նչ նկատի ունեք, որ 4 գյուղերի տարածքները տրվեցի՞ն Ադրբեջանին։
Սոբհանի. - Այո՛, և երբ այդ միջազգային գծերը հստակեցվեն, բնականաբար, պարզ կլինի, թե որ մասը որ երկրին է պատկանում։ Մենք լավ հարաբերություններ ունենք և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի հետ, և օգտագործում ենք այդ լավ հարաբերությունները ու ջանք ենք գործադրում, որ, ինչպես Դուք ասացիք, նոր պատերազմ չլինի։ Դիվանագիտությունը հարցերի լուծման ամենալավ տարբերակն է։ Ինչո՞ւ սպասենք, որ պատերազմ տեղի ունենա, հետո դիվանագիտությունը գործի։ Մենք պատրատս ենք մեր ամբողջ պոտենցիալը օգտագործել, որ հարցերը լուծվեն խաղաղության միջոցով։ Մենք դա ասում ենք որպես մի երկիրը, որը կարող է տուժել անկայունությունից և կարող է շահել կայունությունից։
«Ազատություն». - Կարճ ճշտում, եթե Բաքվի կողմից տեսնենք ռազմական ագրեսիա, Իրանի կողմից կտեսնե՞նք քայլեր։
Սոբհանի. - Սա Հայաստանն է, այն անկախ երկիր է, ունի ազգային ինքնիշխանություն, ունի տարածքային ամբողջականություն, և այս երկրում, ուրիշ երկրի ցանկացած գործողոթյուն պետք է լինի տվյալ երկրի համաձայնությամբ։ Այն, թե Իրանը Հայաստանի հետ համագործակցությունն ինչպես առաջ կտանի, կախված է երկու երկրների համագործկացությունից։
«Ազատություն». - Հայաստանին ներկայացվող Բաքվի պահանջներից մեկն էլ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն է», Ալիևը պնդում է, որ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ պետք է կապ ունենա Սյունիքով, բայց առանց մաքսային ու սահմանային հսկողության։ Ո՞րն է Իրանի դիրքորոշումն այս հարցում։
Սոբհանի․ - Ադրբեջանի նեկայացրած պահանջների շուրջ որոշում կայացնողը Հայաստանն է, բայց մեր դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ հետևյալն է՝ մենք կողմնակից ենք, դեմ չենք սահմանային ապաշրջափակմանը։ Դուք հարևան եք Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, միշտ չեք կարող թշնամության մեջ լինել, և մի օր կլուծեք այդ հարցերը նրանց հետ։ Եվ բնական է, որ երբ հարաբերությունները կարգավորվեն, սահմանները կբացվեն։ Մենք կողմ ենք հաղորդակցային ուղիների բացմանը՝ Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո։ Եվ սա պետք է վերաբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։ Մենք հիմա Նախիջևանի հետ սահման ունենք, և Ջուլֆայից կարող ենք և՛ երկաթգծով միանալ Երևանին, և՛ ճանապարհով Շատախտիից՝ Երասխին։ Երթուղին շատ կկարճանա։ Այսինքն՝ Մեղրիից Երևան մոտավորապես 6 ժամվա ճանապարհ է, իսկ Շատախտից մինչև Երասխ ու Երևան երևի մեկ ժամից էլ քիչ կլինի։ Այսինքն՝ եթե բացվի ճանապարհը, բոլորը կօգտվեն։ Սա ոչ միայն արևելք- արևմուտք, այլև հյուսիս-հարավին է վերաբերում։ Բայց ապաշրջափակումն այդ բոլորը պետք է ներառի իր մեջ՝ երկրների ազգային ինքիշխանության շրջանակներում։ Ոչ ոք թույլ չի տալիս, որ իր տարածքում իր օրենքները չպահահպանվեն, դա միջազգային իրավունքի դեմ է և չպետք է այստեղ որևէ դիվիդենտ ստեղծվի։ Եվ օգուտն էլ պետք է վերաբերի բոլորին։
«Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը չի գործում»
«Ազատություն». - Այն, որ Դուք նշում եք, որ պետք է հարգվի ինքնիշխանությունը, այդ մասին նաև Հայաստանն է խոսում, առաջարկելով «Խաղաղության խաչմերուկը»։ Բայց Ռուսաստանը պնդում է, թե նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Նախիջևան-Սյունիք այդ հատվածը պետք է վերահսկեն ռուս սահմանապահները։ Եվ այժմ արդեն կան տեղեկություններ, որ այդ գործառույթը կարող է վստահվել որևէ եվրոպական կամ միջազգային կազմակերպության։ Իրանի համար այս տարբերակներից ո՞րն է առավել ընդունելի։
Սոբհանի. - Ես արդեն ասացի մեր դիրքորոշումը՝ մենակ կողմ ենք, որ լինի Հայաստանի տարածքային ինքնիշխանության ներքո։ Այն համաձայնագիրը, ինչի մասին Դուք նշեցիք, դրանում առկա պայմանավորվածությունների մի մասն այլևս գոյություն չունի։ Դուք միայն այդ պայմանավորվածությունների մի մասն եք ասում։ Սա մի համաձայնագիր է, որը նաև ուրիշ հարցեր է ընդգրկել։ Այդ հարցերի մեջ եղել են Ղարաբաղը, Ղարաբաղի և Հայաստանի կապը, Լաչին-Շուշի կապը։ Դրանք հիմա չկան, որ ուզենանք դրանց հղում անել։ Հիմա իրականում չկա գործնական առումով գոյություն ունեցող փաստաթուղթ։
«Ազատություն». - Այսինքն՝ կարո՞ղ ենք ասել, որ չի գործում այդ փաստաթուղթը։
Սոբհանի. - Այո՛, դա չի գործում։ Եվ այդ պայմանավորվածությունների մի մասն արդեն գոյություն չունի։ Եվ մնացածն էլ, բնականաբար, գոյություն չունեն։

Ни одна азербайджанская земля не находится под контролем Армении, из-за чего Азербайджан хотел бы  напасть на Армению. Об этом в эксклюзивном интервью «Азатутюн» заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
«Азатутюн»: Господин посол, в день президентских выборов в Иране вы сказали, что независимо от того, кто будет у власти в Иране и Армении, принципиальная политика Ирана не изменится. Тегеран уважает территориальную целостность Армении и выступает против любого изменения международно признанных границ.
Пожалуйста, раскройте скобки, что это означает с точки зрения конкретных шагов?
Собхани: Здесь нет скобок и все предельно ясно. Наш уважаемый президент в телефонном разговоре с господином Пашиняном очень четко сказал, что мы явно против изменения международных границ и уважаем территориальную целостность всех стран. Мы явно против геополитических изменений. Каждый должен уважать международные законы. Какие еще скобки мне раскрыть?
«Азатутюн»:  Позвольте мне уточнить: если Азербайджан попытается осуществить военную агрессию против Армении, вмешается Иран или нет?
Собхани:  Вот вы выдвигаете гипотезу и задаете по этому поводу вопрос, мне уже несколько раз задавали этот вопрос, и я сказал, что такого не будет. Прежде всего, мы сделаем все, чтобы предотвратить войну в регионе. Мы хотим, чтобы все уважали территориальную целостность друг друга. И профилактика гораздо лучше, чем лечение. Наши величайшие усилия направлены на предотвращение войны в регионе. Международное общество тоже этого хочет. Территориальная целостность Армении признана международным сообществом, ее границы ясны. И у него нет цели войны. Мы видим, что Армения желает сохранить мир и стабильность. Это желание, определение мира и границ показывают, что стороны не хотят войны. И наконец, войне нет оправдания. Никакая азербайджанская земля не находится под контролем Армении, чтобы из-за этого они напасть на Армению, я думаю, что правительство Азербайджана тоже учтет, что нет оправдания войне. Гипотеза, которую вы представили, если это произойдет, естественно, международное сообщество отреагирует на это негативно.
«Азатутюн»:  Правильно ли я поняла, что вы говорите, что Азербайджан не будет осуществлять военную агрессию? Откуда у вас такое убеждение? Вы говорите, что это гипотеза, но МИД Армении недавно не исключил, что Баку прибегнет к военной агрессии после COP 29 в Баку в ноябре. И хочу отметить, что на данный момент Азербайджан оккупировал территории Армении в Сюнике, Соте и Джермуке.
Собхани:  Послушайте, здесь нужно рассмотреть два вопроса: те локальные столкновения или нарушения режима прекращения огня и другой, как вы упомянули, войну, они отличаются друг от друга. Тот факт, что часть территории Армении находится под контролем Азербайджана, конечно, должен быть урегулирован в рамках переговоров и уточнения границ. Когда по международным границам было установлено, что часть территории Азербайджана находится на территории Армении, и эта часть была демаркирована, эти территории были возвращены.
«Азатутюн»: Что вы имеете в виду, говоря, что территории четырех сел были переданы Азербайджану?
Собхани:  Да, и когда эти международные линии будут определены, то, естественно, будет понятно, какая часть какой стране принадлежит. У нас хорошие отношения и с Азербайджаном, и с Арменией, и мы используем эти хорошие отношения и прилагаем усилия, чтобы, как вы сказали, не было новой войны. Дипломатия – лучший способ решения проблем. Почему мы должны ждать войны, а затем начинать дипломатию? Мы готовы использовать весь наш потенциал для решения проблем мирным путем. Мы говорим это как страна, которая может страдать от нестабильности и может выиграть от стабильности.
«Азатутюн»: Краткое уточнение: если мы увидим военную агрессию со стороны Баку, увидим ли мы шаги со стороны Ирана?
Собхани: Это Армения, это независимая страна, она имеет национальный суверенитет, имеет территориальную целостность, и в этой стране любые действия другой страны должны осуществляться с согласия данной страны. Как Иран будет продвигать свое сотрудничество с Арменией, зависит от сотрудничества двух стран.
«Азатутюн»: Одним из требований Баку к Армении является так называемый «Зангезурский коридор». Алиев утверждает, что Азербайджан должен иметь сообщение с Нахичеванью через Сюник, но без таможенного и пограничного контроля. Какова позиция Ирана по этому вопросу?
Собхани: Именно Армения принимает решение относительно требований, выдвигаемых Азербайджаном, но наша позиция по этому вопросу такова: мы за, а не против открытия пограничной блокады. Вы соседи с Азербайджаном и Турцией, вы не можете всегда враждовать, и однажды вы решите с ними эти вопросы. И естественно, что когда отношения будут урегулированы, границы откроются. Мы за открытие каналов связи под суверенитетом Армении. И это должно касаться всех стран региона. У нас теперь есть граница с Нахичеванью, и из Джульфы мы можем соединиться с Ереваном по железной дороге, а по дороге от Шатахти до Ерасха. Маршрут будет значительно короче. Другими словами, от Мегри до Еревана примерно 6 часов пути, а от Шатахти до Ерасха и Еревана, вероятно, меньше часа. Другими словами, если дорога откроется, ею будут пользоваться все. Это касается не только направления восток-запад, но и север-юг. Но деблокада должна включить все из них в рамки национального суверенитета стран. Никто не позволяет нарушать свои законы на своей территории, это противоречит международному праву и здесь не должно быть никаких дивидендов. И выгода должна распространяться на всех.