ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարճ ելույթ է ունեցել ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկնածու Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձից հետո, հայտնում է CBS News-ը։
ԱՄՆ նախագահն իր հրապարակային ելույթում ասել է, որ, իր կարծիքով, Թրամփն իրեն լավ է զգում։
Նա նշել է, որ միջադեպի մասին իրեն տեղեկացրել են Գաղտնի ծառայության և Ներքին անվտանգության աշխատակիցները, սակայն մանրամասները դեռ ճշտվում են։
«Ամերիկայում նման բռնություններին տեղ չկա»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։ -Դա զզվելի է։ Դա զզվելի է։ Սա է պատճառներից մեկը, թե ինչու պետք է միավորենք այս երկիրը։ Դուք չեք կարող թույլ տալ, որ դա տեղի ունենա: Մենք չենք կարող այդպիսին լինել: Մենք չենք կարող դա ընդունել»:
Բայդենի խոսքով՝ Թրամփի հանրահավաքը պետք է անցներ խաղաղ՝ «առանց խնդիրների»։
«Սակայն այն գաղափարը, որ նման քաղաքական բռնություն գոյություն ունի Ամերիկայում, պարզապես չլսված է», - ասաց նա:
Սպիտակ տունը շաբաթ ուշ երեկոյան հաստատել է, որ Բայդենը և Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել, սակայն չի հստակեցրել, թե ինչ է քննարկվել հեռախոսազրույցի ընթացքում։ Հեռախոսազրույցը հաստատել է նաեւ Թրամփի խորհրդականը։

Президент США Джо Байден выступил с краткой речью после покушения на экс-президента, кандидата в президенты США Дональда Трампа, сообщает CBS News.
В своем публичном выступлении президент США сказал, что, по его мнению, у Трампа все хорошо.
Он отметил, что был проинформирован сотрудниками Секретной службы и Национальной безопасности, но детали все еще выясняются.
«В Америке нет места такому насилию, - сказал президент США. -Это отвратительно. Это отвратительно. Это одна из причин, по которой мы должны объединить эту страну. Вы не можете допустить, чтобы это происходило. Мы не можем быть такими. Мы не можем мириться с этим».
По словам Байдена, митинг Трампа должен был пройти мирно, «без каких-либо проблем».
«Но сама мысль о том, что в Америке существует политическое насилие, подобное этому, просто неслыханна», - сказал он.
Поздно вечером в субботу Белый дом подтвердил, что Байден и Трамп разговаривали по телефону, но не уточнил, о чем шла речь во время разговора. Советник Трампа также подтвердил факт телефонного разговора.