Իրանի հետախուզության նախարարությունը հայտնել է, որ երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի զոհվելուց հետո՝ մինչև հուլիսի 5-ը, իրենք «ուղիղ առճակատման մեջ են մտել ահաբեկիչների հետ և նրանց 79 մահացու հարված հասցրել», հաղորդում է IRNA-ն։
Ըստ իրանական ԶԼՄ-ի, նախարարության հակաահաբեկչական ստորաբաժանումը միայն մայիսի 21-ից հուլիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում բացահայտել և ջախջախել է բազմաթիվ հանցախմբեր, իսկ ուղիղ առճակատման 79 դեպքում ձերբակալել տասնյակ ահաբչական տարրերի և դրանց հանցակիցներին, առգրավել տարբեր տեսակի զենքի 560 միավոր, 41 895 մարտական փամփուշտ, 9 պատրաստի ռումբ և մեծ քանակությամբ պայթուցիկ նյութեր ու ռումբեր։
Գործողությունների շարքի իրականացման ընթացքում, բացի նոր ժամանած ահաբեկիչների բացահայտմանը և ձերբակալմանը, բացահայտվել են նաև մի շարք փորձառու գործակալներ, որոնք երկիր էին մտել ահաբեկչական գործողությունները ղեկավարելու կամ մահապարտների գործողություններ իրականացնելու համար:
Ահաբեկչական գործողությունների համար առաջնահերթ աշխարհագրական տարածքները հիմնականում եղել են Թեհրան, Ալբորզ, Ղազվին, Ռեզավի Խորասան, Ֆարս, Սիստան և Բելուջեստան, Հորմոզգան և Բուշեր նահանգները:
«Մի շարք ահաբեկիչներ գերի են ընկել նախապատրաստված դարանակալումներում կամ սպանվել փոխհրաձգության ժամանակ նախքան երկիր մտնելը և արևելյան սահմանին:
Իրաքյան Քրդստանում տեղակայված անջատողական խմբավորումները նույնպես կոպտորեն շահագործել են իրավիճակը իրենց նպատակների համար։ Նրանց գործողությունների թվում էր երկրի հյուսիս-արևմտյան սահմանով ահաբեկչական գործողության համար կիսածանր ռազմական բեռներ ուղարկելը, սակայն զինված բախումից և փոխհրաձգությունից հետո ողջ բեռը ապահով կերպով հանձնվել է անվտանգության ուժերին»,- գրում է IRNA-ն։

Министерство разведки Ирана заявило, что после гибели президента страны Эбрахима Раиси, до 5 июля, они «вступили в прямую конфронтацию с террористами и нанесли им 79 смертельных ударов», передает ИРНА.
Как передает иранское СМИ, контртеррористическое подразделение министерства только за период с 21 мая по 5 июля выявило и разгромило множество банд и 79 случаев прямого противостояния, арестовало десятки террористических элементов и их пособников и изъяло 560 единиц боевого оружия всех видов, 41 895 боевых патронов, 9 готовых бомб и большое количество взрывчатых веществ и бомб.
В ходе серии операций, помимо выявления и ареста вновь прибывших террористов, был также выявлен ряд опытных агентов, которые въехали в страну для руководства операциями или проведения операций смертников.
Приоритетными географическими районами для проведения террористических операций были в основном провинции Тегеран, Альборз, Казвин, Резави-Хорасан, Фарс, Систан и Белуджистан, Хормозган и Бушер.
«Ряд террористических элементов были захвачены в плен в ходе подготовленных засад или убиты в перестрелке перед въездом в страну и на восточной границе.
Сепаратистские группировки, базирующиеся в иракском Курдистане, также грубо использовали ситуацию в своих целях. Среди их действий была отправка полутяжелого военного груза через северо-западную границу страны для проведения террористической операции, и после вооруженного конфликта и перестрелки весь груз был благополучно передан силам безопасности», - пишет ИРНА.