Եվրամիությունը պետք է վերականգնի դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւ քաղաքական փոխգործակցություն հաստատի Գլոբալ Հարավի երկրների հետ, որի հարգանքը Եվրոպան կորցրել է «Ուկրաինայում պատերազմի դիրքորոշման պատճառով», Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ուղղած նամակում հայտնել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
Ինչպես գրել է Bild-ը՝ հղում կատարելով փաստաթղթին, Օրբանն առաջարկել է երկխոսություն սկսել նաեւ Չինաստանի հետ եւ նախազգուշացրել է, որ ռազմական հակամարտության ինտենսիվությունն Ուկրաինայում առաջիկայում «արմատապես կսրվի»։
Օրբանի կարծիքով՝ ԱՄՆ գործող նախագահը չի փոխի իր «ռազմական քաղաքականությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում, բայց Դոնալդ Թրամփը հաղթանակից հետո անմիջապես  «պատրաստ կլինի հանդես գալ որպես խաղաղ կարգավորման միջնորդ»։ Թրամփը «հիմնարար պլաններ ունի այս հաշվով», հավաստիացրել է Հունգարիայի վարչապետը։
Օրբանը նամակ է գրել Եվրոպական խորհրդի նախագահին Ուկրաինա, Ռուսաստան եւ Չինաստան կատարած այցերից հետո, ինչպես նաեւ հանդիպել է Թրամփին ԱՄՆ-ում։ ԵՄ ղեկավարները դատապարտել են նրա ուղեւորությունը Մոսկվա՝ ընդգծելով, որ նրան չեն լիազորել բանակցություններ վարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Եվրամիության անունից։ Օրբանի գործողություններին ի պատասխան՝ ԵՄ երկրները որոշել են բոյկոտել արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որը Հունգարիան նախատեսում է անցկացնել օգոստոսի վերջին Բուդապեշտում։
Իր այցելությունների արդյունքներով Օրբանը եվրոպացի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ Պուտինը եւ Սի Ծինփինը ակնկալում են խաղաղության բանակցությունների վերսկսում մինչեւ 2024թ. վերջ։ Այս առնչությամբ Հունգարիայի վարչապետը ԵՄ-ին կոչ է արել խաղաղ երկխոսություն սկսել՝ չսպասելով ԱՄՆ-ին, քանի որ Վաշինգտոնից նախաձեռնության սպասել չարժե առնվազն մինչեւ նոյեմբեր։
Պուտինը ավելի վաղ ասել էր, որ պատրաստ է վերսկսել հարաբերություններն Արեւմուտքի երկրների հետ, որոնց նա անվանել է Ռուսաստանի հակառակորդներ, որոնք ցանկանում են պառակտում մտցնել եւ թուլացնել երկիրը ներսից։ «Ընտրությունը նրանցն է՝ մտադի՞ր են արդյոք նրանք այսուհետ եւս փորձել զսպել Ռուսաստանի զարգացումը, շարունակել ագրեսիայի քաղաքականությունը եւ տարիներ չդադարող ճնշումը, թե՞  փնտրել համագործակցության եւ խաղաղության ճանապարհ»,- նշել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինն ընդգծել է, որ երկխոսությունը պետք է կառուցվի «ոչ ուժի դիրքերից, առանց մեծամտության, ամբարտավանության եւ սեփական բացառիկության»։

Евросоюзу необходимо восстановить дипломатические отношения с Россией и наладить политическое взаимодействие со странами Глобального Юга, чье уважение Европа потеряла «из-за позиции по войне в Украине», заявил в письме президенту Евросовета Шарлю Мишелю премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
Как пишет Bild со ссылкой на документ, Орбан также предложил начать диалог с Китаем по мирной конференции и предупредил, что интенсивность военного конфликта в Украине в ближайшем будущем «радикально обострится».
По мнению Орбана, действующий президент США не изменит свою «провоенную политику» по отношению к российско-украинскому конфликту, но Дональд Трамп сразу же после возможной победы на выборах «будет готов выступить в качестве посредника по мирному урегулированию». У Трампа есть «подробные и основательные планы на этот счет», заверил венгерский премьер.
Орбан написал письмо президенту Евросовета после визитов в Украину, Россию и Китай, а также встречи с Трампом в США. Лидеры ЕС осудили поездку венгерского премьера в Москву, подчеркнув, что не давали ему полномочий вести переговоры с президентом РФ Владимиром Путиным от имени Евросоюза. В ответ на действия Орбана страны ЕС решили бойкотировать встречу министров иностранных дел, которую Венгрия планирует провести в конце августа в Будапеште.
По итогам своих поездок Орбан сообщил европейским коллегам, что Путин и лидер Китая Си Цзиньпин ожидают возобновления мирных переговоров до конца 2024 года. В связи с этим премьер Венгрии призвал ЕС запустить мирный диалог, не дожидаясь США, так как от Вашингтона не стоит ждать инициативы как минимум до ноября.
Путин ранее говорил о готовности восстанавливать отношения со странами Запада, которые он называл противниками России, желающими внести разлад и ослабить страну изнутри. «Выбор за ними — намерены ли они и дальше пытаться сдерживать развитие России, продолжать политику агрессии и непрекращающегося годами давления или искать путь к сотрудничеству и миру», — отмечал российский президент.
При этом Путин подчеркивал, что диалог должен выстраиваться «не с позиции силы, без всякого высокомерия, чванства и собственной исключительности».