Եվրամիությունը պետք է վերականգնի դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւ քաղաքական փոխգործակցություն հաստատի Գլոբալ Հարավի երկրների հետ, որի հարգանքը Եվրոպան կորցրել է «Ուկրաինայում պատերազմի դիրքորոշման պատճառով», Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ուղղած նամակում հայտնել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
Ինչպես գրել է Bild-ը՝ հղում կատարելով փաստաթղթին, Օրբանն առաջարկել է երկխոսություն սկսել նաեւ Չինաստանի հետ եւ նախազգուշացրել է, որ ռազմական հակամարտության ինտենսիվությունն Ուկրաինայում առաջիկայում «արմատապես կսրվի»։
Օրբանի կարծիքով՝ ԱՄՆ գործող նախագահը չի փոխի իր «ռազմական քաղաքականությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում, բայց Դոնալդ Թրամփը հաղթանակից հետո անմիջապես  «պատրաստ կլինի հանդես գալ որպես խաղաղ կարգավորման միջնորդ»։ Թրամփը «հիմնարար պլաններ ունի այս հաշվով», հավաստիացրել է Հունգարիայի վարչապետը։
Օրբանը նամակ է գրել Եվրոպական խորհրդի նախագահին Ուկրաինա, Ռուսաստան եւ Չինաստան կատարած այցերից հետո, ինչպես նաեւ հանդիպել է Թրամփին ԱՄՆ-ում։ ԵՄ ղեկավարները դատապարտել են նրա ուղեւորությունը Մոսկվա՝ ընդգծելով, որ նրան չեն լիազորել բանակցություններ վարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Եվրամիության անունից։ Օրբանի գործողություններին ի պատասխան՝ ԵՄ երկրները որոշել են բոյկոտել արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որը Հունգարիան նախատեսում է անցկացնել օգոստոսի վերջին Բուդապեշտում։
Իր այցելությունների արդյունքներով Օրբանը եվրոպացի գործընկերներին տեղեկացրել է, որ Պուտինը եւ Սի Ծինփինը ակնկալում են խաղաղության բանակցությունների վերսկսում մինչեւ 2024թ. վերջ։ Այս առնչությամբ Հունգարիայի վարչապետը ԵՄ-ին կոչ է արել խաղաղ երկխոսություն սկսել՝ չսպասելով ԱՄՆ-ին, քանի որ Վաշինգտոնից նախաձեռնության սպասել չարժե առնվազն մինչեւ նոյեմբեր։
Պուտինը ավելի վաղ ասել էր, որ պատրաստ է վերսկսել հարաբերություններն Արեւմուտքի երկրների հետ, որոնց նա անվանել է Ռուսաստանի հակառակորդներ, որոնք ցանկանում են պառակտում մտցնել եւ թուլացնել երկիրը ներսից։ «Ընտրությունը նրանցն է՝ մտադի՞ր են արդյոք նրանք այսուհետ եւս փորձել զսպել Ռուսաստանի զարգացումը, շարունակել ագրեսիայի քաղաքականությունը եւ տարիներ չդադարող ճնշումը, թե՞  փնտրել համագործակցության եւ խաղաղության ճանապարհ»,- նշել է ՌԴ նախագահը։
Պուտինն ընդգծել է, որ երկխոսությունը պետք է կառուցվի «ոչ ուժի դիրքերից, առանց մեծամտության, ամբարտավանության եւ սեփական բացառիկության»։

The EU needs to restore diplomatic relations with Russia and establish political interaction with the countries of the Global South, whose respect Europe has lost "because of its position on the war in Ukraine," Hungarian Prime Minister Viktor Orban said in a letter to European Council President Charles Michel.
According to Bild, citing the document, Orban also suggested starting a dialog with China on a peace conference and warned that the intensity of the military conflict in Ukraine would "radically escalate" in the near future.
According to Orban, the incumbent president US will not change his "pro-war policy" towards the Russia-Ukraine conflict, but Donald Trump, immediately after a possible election victory, "will be ready to act as a mediator for a peaceful settlement." Trump has "detailed and thorough plans in this regard," the Hungarian prime minister assured.
Orban wrote the letter to the European Council president after visits to Ukraine, Russia and China, as well as a meeting with Trump in the United States. EU leaders condemned the Hungarian prime minister's trip to Moscow, emphasizing that they did not give him the authority to negotiate with Russian President Vladimir Putin on behalf of the European Union. In response to Orban's actions, EU countries decided to boycott a meeting of foreign ministers that Hungary plans to hold in Budapest at the end of August.
Following his travels, Orban told his European colleagues that Putin and Chinese leader Xi Jinping expect peace talks to resume before the end of 2024. In this regard, the Hungarian prime minister urged the EU to launch a peace dialog without waiting for the U.S., as Washington should not be expected to take the initiative until at least November.
Putin has previously spoken of his readiness to restore relations with Western countries, which he called Russia's adversaries who want to bring discord and weaken the country from within.