ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Կայուն զարգացմանը նվիրված 2024 թվականի Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին: ԱԺ նախագահի տեղակալը ելույթ է ունեցել ֆորումի շրջանակում:
«Տիկի՛ն նախագահ,
Գործընկեր պատգամավորնե՛ր,
Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ այս հարգարժան լսարանի առջեւ:
Իր կենսագործման ամբողջ ընթացքում Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգը գործուն դերակատարություն է ունեցել զարգացման հարցում Հայաստանի տեսլականը ձեւավորելու մեջ՝ համակարգային ու համապարփակ շրջանակ ուրվագծելով մարդկային կապիտալի զարգացման, կայուն տնտեսական աճի, հանրային միասնության ու առավել ուժեղ դիմակայունության համար:
Վերանայման ժամանակահատվածում ՀՀ-ն նախաձեռնել է համակարգային բարեփոխումների մի ամբողջ փաթեթ, որն արտացոլված է 2021-2026 թվականների Կառավարության գործողությունների ծրագրում եւ մինչեւ 2050 թվականի Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության մեջ: Չնայած այն բանին, որ 2020 թվականից ի վեր ՀՀ-ն անցնում է մարդասիրական ճգնաժամերի եւ արտակարգ իրավիճակների միջով՝ նախկին Կամավոր ազգային զեկույցի հետ համեմատած ցուցիչների վերանայումը 2020-2023 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր ոլորտներում ի հայտ է բերել շատ դրական փոփոխություններ:
Վերջին տարիների ընթացքում ՀՀ տնտեսությունը գրանցում է ՀՆԱ-ի կայուն երկնիշ աճ (2022 թվականին՝ 12.6 տոկոս, 2023 թվականին՝ 8.7 տոկոս)՝ տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների օգնելով դուրս գալ աղքատության շեմից: ՀՀ-ի ֆինանսական համակարգը կայուն է եւ նահանջ չի գրանցել:
Դատական, սոցիալական պաշտպանության եւ կրթության ոլորտների հավակնոտ բարեփոխումների վճռական իրականացումը եւ երկրի անզիջում պայքարն ընդդեմ կոռուպցիայի ավելի են ամրապնդել հասարակության հավատը պետական ինստիտուտների նկատմամբ:
Առաջընթաց է կատարվել սոցիալական պաշտպանության համակարգում՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով ամենախոցելի անձանց վրա: ՀՀ-ն նաեւ հետեւողականորեն խթանում է կանանց ու աղջիկների իրավունքները, նրանց հնարավորությունների ընդլայնումը եւ զգալի մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում: ՀՀ Ազգային ժողովում կանանց ունեցած տեղերի համամասնությունը կազմում է 36.5 տոկոս:

The RA NA Vice-President Hakob Arshakyan took part in the 2024 Parliamentary Forum at the High-Level Political Forum on Sustainable Development dedicated to the UN Sustainable Development Goals. The NA Vice President delivered a speech within the framework of the Forum. The press service of the National Assembly of Armenia reports.
Madam President,
Fellow parliamentarians,
Ladies and gentlemen,
I am privileged to address this respected audience.
Throughout its implementation, the 2030 Agenda for Sustainable Development has played an instrumental role in shaping the vision of Armenia for development, outlining a systemic and comprehensive framework for human capital development, sustainable economic growth, social cohesion and enhanced resilience.
During the review period, Armenia embarked on a comprehensive set of systemic reforms, as reflected in the Government Action Plan for 2021–2026 and the Armenia Transformation Strategy 2050. Despite the humanitarian crises and emergencies Armenia has been going through since 2020, a review of the indicators in comparison to the previous Voluntary National Review (VNR) has highlighted many positive changes in various sectors between 2020 and 2023.
During recent years, the economy of Armenia has been steadily growing, with up to double-digit (GDP) growth (12.6% in 2022, 8.7% in 2023), lifting hundreds of thousands of citizens above the poverty line. The financial system in Armenia has remained stable and has not suffered setbacks.
The steadfast implementation of ambitious institutional reforms in the judiciary, social protection and education sectors and the country’s uncompromising fight against corruption have further strengthened the trust of the society towards public institutions.
Progress has been made in the social protection system, with a focus on the most vulnerable. Armenia has also been consistently promoting women’s and girls’ rights, their empowerment and meaningful participation in decision-making processes in all spheres of public life. The proportion of seats held by women in the National Assembly of Armenia is 36.5 percent
Armenia was included among the 25 countries that recorded significant improvement in the corruption perception index over the past decade. The reforms also have contributed to the strengthening of democracy in Armenia, as evidenced by the fact that Armenia is a leader in the Democracy and Good Governance section (0.73 points) in the Eastern Partnership Index 2020–2021.
Armenia believes that a strong democratic state with human rights and rule of law at its heart is a major prerequisite for ensuring the resilience of the state and the society against multiple challenges and crises," he concluded.