ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Կայուն զարգացմանը նվիրված 2024 թվականի Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումին: ԱԺ նախագահի տեղակալը ելույթ է ունեցել ֆորումի շրջանակում:
«Տիկի՛ն նախագահ,
Գործընկեր պատգամավորնե՛ր,
Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ այս հարգարժան լսարանի առջեւ:
Իր կենսագործման ամբողջ ընթացքում Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգը գործուն դերակատարություն է ունեցել զարգացման հարցում Հայաստանի տեսլականը ձեւավորելու մեջ՝ համակարգային ու համապարփակ շրջանակ ուրվագծելով մարդկային կապիտալի զարգացման, կայուն տնտեսական աճի, հանրային միասնության ու առավել ուժեղ դիմակայունության համար:
Վերանայման ժամանակահատվածում ՀՀ-ն նախաձեռնել է համակարգային բարեփոխումների մի ամբողջ փաթեթ, որն արտացոլված է 2021-2026 թվականների Կառավարության գործողությունների ծրագրում եւ մինչեւ 2050 թվականի Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության մեջ: Չնայած այն բանին, որ 2020 թվականից ի վեր ՀՀ-ն անցնում է մարդասիրական ճգնաժամերի եւ արտակարգ իրավիճակների միջով՝ նախկին Կամավոր ազգային զեկույցի հետ համեմատած ցուցիչների վերանայումը 2020-2023 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր ոլորտներում ի հայտ է բերել շատ դրական փոփոխություններ:
Վերջին տարիների ընթացքում ՀՀ տնտեսությունը գրանցում է ՀՆԱ-ի կայուն երկնիշ աճ (2022 թվականին՝ 12.6 տոկոս, 2023 թվականին՝ 8.7 տոկոս)՝ տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների օգնելով դուրս գալ աղքատության շեմից: ՀՀ-ի ֆինանսական համակարգը կայուն է եւ նահանջ չի գրանցել:
Դատական, սոցիալական պաշտպանության եւ կրթության ոլորտների հավակնոտ բարեփոխումների վճռական իրականացումը եւ երկրի անզիջում պայքարն ընդդեմ կոռուպցիայի ավելի են ամրապնդել հասարակության հավատը պետական ինստիտուտների նկատմամբ:
Առաջընթաց է կատարվել սոցիալական պաշտպանության համակարգում՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով ամենախոցելի անձանց վրա: ՀՀ-ն նաեւ հետեւողականորեն խթանում է կանանց ու աղջիկների իրավունքները, նրանց հնարավորությունների ընդլայնումը եւ զգալի մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում: ՀՀ Ազգային ժողովում կանանց ունեցած տեղերի համամասնությունը կազմում է 36.5 տոկոս:

Вице-спикер НС Акоп Аршакян принял участие в Политическом форуме высокого уровня 2024 г., посвященном устойчивому развитию и в его рамках выступил с речью.
Как сообщает пресс-служба НС, Аршакян заявил: «Г-жа Председатель, коллеги депутаты, дамы и господа! Для меня большая честь выступить перед этой уважаемой аудиторией.
На протяжении всего своего существования повестка дня устойчивого развития до 2030 г. играла действенную роль в формировании видения развития Армении, очерчивая систематическую и всеобъемлющую основу для развития человеческого капитала, стабильного экономического роста, общественного единства и наибольшего повышения устойчивости.
За отчетный период РА инициировала целый пакет системных реформ, что отражено в Программе действий Правительства на 2021-2026 гг. и в Стратегии трансформации Армении до 2050 г. Несмотря на то, что с 2020 г. РА переживает гуманитарные кризисы и чрезвычайные ситуации, по сравнению с предыдущим Добровольным национальным докладом пересмотр показателей за 2020-2023 гг. выявил в различных сферах множество позитивных перемен.
Экономика РА в последние годы регистрирует стабильный двузначный рост ВВП (12,6% в 2022 г., 8,7% - в 2023 г.), что помогло десяткам тысяч граждан преодолеть порог бедности. Финансовая система РА стабильна и не демонстрирует спада.
Решительное проведение амбициозных реформ в сферах судебной власти, социальной защиты и образования, а также бескомпромиссное противодействие коррупции еще более укрепили веру общества в государственные институты.
Достигнут прогресс в системе социальной защиты с упором на наиболее уязвимых лиц. РА также последовательно продвигает права женщин и девушек, расширение их возможностей и ощутимое участие в процессе принятия решений во всех сферах общественной жизни. Доля мест, занимаемых женщинами в Национальном Собрании РА, составляет 36,5%. Благодарю за внимание».