Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն շաբաթ օրը տարածած հայտարարության մեջ ՝ հաստատել է Եմենի արևմտյան Հոդեյդա նավահանգստային քաղաքի վրա Իսրայելի պաշտպանության բանակի հարվածների մասին տեղեկությունը, գրում է The Jerusalem Post-ը։
Նեթանյահուն գովաբանել է Իսրայելի պաշտպանության բանակին՝ ՑԱԽԱԼ-ին և «մատ թափ տվել» Իսրայելի հակառակորդների վրա։
«Պատերազմի հենց սկզբից հասկացրել եմ, որ Իսրայելը կվնասի իրեն բոլոր վնասողներին», - շեշտել է նա:
Նա նաև անդրադարձել է գործողությունը թույլատրելու նպատակով Նախարարների կաբինետի գումարման թեմային, նշելով, որ Հոդեյդայի նավահանգիստն «ռազմական նպատակներ է հետապնդում, ներառյալ՝ որպես Իրանից մատակարարվող զենքի մուտքի կետ»:
«Վերջին ութ ամիսների ընթացքում հութիները Իսրայելի դեմ հարյուրավոր բալիստիկ հրթիռներ, թևավոր հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր են արձակել:
Այս ամենը իսրայելական պաշտպանական համակարգերը հաջողությամբ կասեցրել են՝ մեր բարեկամ ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև այլ երկրների օգնությամբ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նրանց»,- ընդգծել է նա:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выступил в субботу с заявлением, подтвердив информацию об ударе ЦАХАЛа по портовому городу Ходейда на западе Йемена, сообщает The Jerusalem Post.
В своем заявлении Нетаньяху похвалил ЦАХАЛ и предупредил противников Израиля.
«С самого начала войны я ясно дал понять, что Израиль причинит вред любому, кто причинит вред нам», - сказал он.
Он также рассказал о созыве кабинета министров для санкционирования операции и отметил, что порт в Ходейде «преследует военные цели, в том числе как точка входа для поставляемого Ираном оружия».
«За последние восемь месяцев хуситы запустили сотни баллистических ракет, крылатых ракет и беспилотников против Израиля.
Все это было успешно перехвачено израильскими системами обороны при помощи нашего друга Соединенных Штатов, а также других стран. Я хочу поблагодарить их», - сказал он.