Ռուսաստանը, Իրանը, Ղազախստանը և Թուրքմենստանը ստորագրել են 2024-2025 թվականների «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի արևելյան երթուղու ներուժի համաժամանակյա զարգացման ճանապարհային քարտեզը, հայտնում է News Central Asia-ն՝ հղում անելով Ղազախստանի տրանսպորտի նախարարությանը։
Այս փաստաթղթի իրականացումը մինչև 2027 թվականը միջանցքի թողունակությունը կհասցնի տարեկան 15 միլիոն տոննայի, իսկ մինչև 2030 թվականը՝ 20 միլիոն տոննայի։
«Ղազախստանը մտադիր է շարունակել իր ակտիվ մասնակցությունը «Հյուսիս-Հարավ» ՄՏՄ-ի արևելյան ճյուղի զարգացմանը, որն ունի մինչև 2030 թվականը բեռնափոխադրումների աճի ամենաբարձր ներուժը և ամենաանվտանգն է Հնդկական օվկիանոս ամենակարճ տարանցման համար: Ուստի անհրաժեշտ է սկսել Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Թուրքմենստանի և Իրանի տարածքներով անցնող «Հյուսիս-հարավ» միջանցքի արևելյան երթուղու ներուժի համաժամանակյա զարգացման համար այսօր ստորագրված «Ճանապարհային քարտեզի» գործնական իրականացումը»,- նշել է տրանսպորտի նախարարության ղեկավար Մարատ Կարաբաևը։
Փաստաթղթի ստորագրումը տեղի է ունեցել «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային առևտրի և արտահանման առաջին համաժողովի շրջանակում, որն անցկացվել է Ակտաուում հուլիսի 19-ից 20-ը։

Россия, Иран, Казахстан и Туркменистан подписали дорожную карту по синхронному развитию потенциала восточного маршрута транспортного коридора «Север-Юг» на 2024 – 2025 годы, сообщает News Central Asia со ссылкой на Минтранс Казахстана.
Реализация данного документа к 2027 году позволит увеличить пропускную способность коридора до 15 миллионов тонн в год, а к 2030 году до 20 миллионов тонн.
«Казахстан намерен продолжить активное участие в развитии Восточной ветки МТК Север-Юг, которая обладает наиболее высоким потенциалом роста грузопотоков до 2030 года и представляется наиболее безопасной для кратчайшего транзита к Индийскому океану. Поэтому, необходимо приступить к практической реализации подписываемой сегодня Дорожной карты по синхронному развитию потенциала восточного маршрута коридора «Север – Юг», проходящих по территориям Казахстана, России, Туркменистана и Ирана», - отметил глава Министерства транспорта Марат Карабаев.
Подписание документа состоялась на полях первого транспортного торгово-экспортного форума «Север-Юг», который прошел в Актау с 19 по 20 июля.