Հնդկաստանի արտգործնախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանքարը հինգշաբթի Լաոսում հանդիպել է իր չինացի գործընկեր Վան Յիին, որտեղ երկու առաջնորդները պայմանավորվել են հնարավորինս արագ լուծել սահմանային խնդիրները։
Երկու երկրները երկար սահման ունեն Հիմալայներում, որի մեծ մասը վատ սահմանազատված է, և նրանց միջև հարաբերությունները սրվել են 2020 թվականի հուլիսին ռազմական բախումից հետո, որի հետևանքով հնդկական կողմից զոհվել է առնվազն 20, իսկ չինական կողմից՝ չորս զինվոր: Ջայշանքարը հանդիպել է Վանգին Լաոսում Հարավարևելյան Ասիայի բլոկի ASEAN գագաթնաժողովի շրջանակում՝ Ղազախստանում նրանց վերջին հանդիպումից ընդամենը երեք շաբաթ անց, ըստ Reuters-ի՝ հայտնել է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Մենք պայմանավորվել ենք հստակ ցուցումներ տալու անհրաժեշտության մասին՝ ավարտին հասցնելու համար սահմանազատման գործընթացը։ Պետք է ապահովվի փաստացի վերահսկողության գիծը և նախկին պայմանավորվածությունների լիարժեք համապատասխանությունը»,- գրել է Ջայշանքարն X-ի իր միկրոբլոգում։
Հնդկաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ երկու նախարարներն էլ համաձայնել են «նպատակասլաց և անհապաղ աշխատելու անհրաժեշտության շուրջ, որպեսզի կողմերը հնարավորինս շուտ հասնեն լիակատար սահմանազատմանը»: «Սահմանի դրությունն, անշուշտ, կանդրադառնա մեր հարաբերությունների վիճակի վրա»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Ղազախստանում իրենց վերջին հանդիպումից հետո Վանգը հայտարարել է, որ երկու երկրները սահմանամերձ շրջաններում պետք է կարգավորեն և վերահսկեն իրավիճակը՝ միաժամանակ վերականգնելով բնականոն փոխանակումներն այլ ոլորտներում: Երկու երկրներն էլ ամրապնդել են դիրքերը և լրացուցիչ զորքեր և տեխնիկա են տեղակայել սահմանի երկայնքով չորս տարի առաջ տեղի ունեցած դիմակայությունից հետո: 1962 թվականին արյունալի սահմանային պատերազմից հետո Հնդկաստանը և Չինաստանը տասնամյակներ շարունակ բարդ հարևաններ են եղել:

Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар встретился со своим китайским коллегой Ван И в четверг в Лаосе, где лидеры двух стран договорились как можно скорее решить пограничные вопросы.
Две страны имеют протяженную границу в Гималаях, большая часть которой плохо демаркирована, и отношения между ними испортились после военного столкновения в июле 2020 года, когда погибли по меньшей мере 20 индийских солдат и четверо китайских военнослужащих. Джайшанкар встретился с Ваном на полях саммита блока Юго-Восточной Азии АСЕАН в Лаосе, всего через три недели после их последней встречи в Казахстане, сообщило министерство иностранных дел Индии, пишет Reuters.
«Договорились о необходимости дать четкие указания для завершения процесса разъединения. Необходимо обеспечить полное соблюдение ПОСЛЕДНЕЙ (линии фактического контроля) и прошлых соглашений», - написал Джайшанкар в своем микроблоге в X.
В заявлении министерства иностранных дел Индии говорится, что оба министра согласились с необходимостью работать «целенаправленно и безотлагательно, чтобы как можно скорее добиться полного размежевания». «Состояние границы обязательно отразится на состоянии наших связей», - подчеркивается в заявлении.
После их последней встречи в Казахстане Ван заявил, что обе страны должны урегулировать и контролировать ситуацию в приграничных районах, одновременно возобновляя нормальные обмены в других областях. Обе страны укрепили позиции и разместили дополнительные войска и технику вдоль границы после противостояния, произошедшего четыре года назад. После кровопролитной пограничной войны 1962 года Индия и Китай на протяжении десятилетий остаются непростыми соседями.