Հանրային մուլտիպլեքսի միջոցով հեռարձակում իրականացնող մի շարք մարզային հեռուստաընկերություններ 2024 թվականի հունիսի 27-ին աջակցություն ստանալու խնդրանքով դիմել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանին. որոշվել է նվազեցնել պայմանագրային գումարը՝ սահմանելով համահարթ վարձավճար:
Հեռուստաընկերությունների կողմից  ներկայացված մտահոգություններն ու փաստարկները հիմնականում վերաբերում էին վերջիններիս ֆինանսական եկամուտների կտրուկ նվազմանը, ինչն էլ իր հերթին  բերում է պարտքերի կուտակման և մոտ ապագայում կարող է հանգեցնել հեռուստաընկերությունների փակմանը:
Մանրակրկիտ ուսումնասիրելով և քննարկելով հեռուստաընկերությունների կողմից  ներկայացված փաստարկները, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության միջնորդությամբ «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» փակ բաժնետիրական ընկերությունը որոշում է կայացրել 2024 թվականի օգոստոսի 1-ից 20-40 տոկոսով նվազեցնել հանրային մուլտիպլեքսում հեռարձակվող մարզային հեռուստաընկերությունների պայմանագրային գումարը՝ յուրաքանչյուր համար սահմանելով ամսական 200 հազար դրամ համահարթ վարձավճար։
Հարկ է նշել, որ որոշումը կայացնելիս հաշվի է առնվել նաև փոքր քաղաքների և գյուղերի բնակչության շրջանում մարզային հեռուստաընկերությունների մեծ պահանջարկը, ինչպես նաև դրանց կայուն զարգացման ռազմավարական նշանակությունը Հայաստանի Հանրապետության համար։

27 июня 2024 года ряд региональных телекомпаний, вещающих через общественный мультиплекс, обратились к министру высокотехнологичной промышленности Армении Мхитару Айрапетяну с просьбой об оказании поддержки. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе министерства.
В результате, было решено уменьшить сумму, указанную в контракте, установив фиксированную и равную плату для всех.
Опасения и аргументы, представленные телекомпаниями, в основном связаны с резким сокращением их финансовых доходов, что, в свою очередь, приводит к накоплению долгов и может привести к их закрытию уже в ближайшем будущем.
Тщательно изучив и обсудив доводы, представленные телекомпаниями, при посредничестве Министерства высокотехнологичной промышленности компания «Армянская сеть телерадиовещания» приняла решение уменьшить сумму, указанную в контракте. Так, с 1 августа 2024 года сумму, указанную в контракте региональных телестанций, вещающих в общественном мультиплексе, сократят на 20-40%. Будет установлена фиксированная ежемесячная арендная плата в размере 200 тысяч драмов.
При принятии данного решения были также учтены высокая востребованность региональных телестанций среди населения малых городов и сел, а также стратегическая важность их устойчивого развития для Республики Армения.