Մեծ Բրիտանիայի հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը (NCA) առաջին անգամ ապահովել է «Հանցագործության եկամուտների մասին» օրենքի համաձայն պատժամիջոցային միջոցների բռնագրավումը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Ռուս միլիարդատեր Պետր Ավենայի ակտիվների կառավարիչը համաձայնել է 750 հազար ֆունտ ստերլինգ (963 հազար դոլար) փոխանցել բրիտանական իշխանություններին՝ պատժամիջոցներից խուսափելու հետաքննությունն ավարտելու համար։
Ինչպես ասվում է NCA-ի հայտարարության մեջ, գումարը պատկանել է Ավենին, թեև նրա անունով գրանցված չի եղել. միջոցները սառեցվել են 2022 թվականից՝ միլիարդատիրոջ՝ Մեծ Բրիտանիայի պատժամիջոցների տակ գտնվելուց հետո։ Գերատեսչությունը կարծում է, որ այդ գումարները տեղափոխելու փորձերը, ինչպես նաև 2022 թվականի մարտի 15-ից հետո կատարված գործարքները խախտել են պատժամիջոցները։

Национальное агентство Великобритании по борьбе с преступностью (NCA) впервые добилось конфискации средств, находящихся под санкциями, в соответствии с Законом о доходах от преступной деятельности, сообщает VOA.
Управляющий активами российского миллиардера Петра Авена согласился передать властям Великобритании 750 тысяч фунтов стерлингов (963 тысячи долларов) для завершения расследования об уклонении от санкций.
Как говорится в заявлении NCA, деньги принадлежали Авену, хотя и были зарегистрированы не на его имя – средства были заморожены с 2022 года, после того, как миллиардер попал под санкции Великобритании. В ведомстве считают, что попытки переместить эти деньги, а также транзакции, совершенные после 15 марта 2022 года, нарушили санкции.