2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունների կազմակերպման մեջ մեղադրվող երեք մեղադրյալներ համաձայնել են իրենց մեղավոր ճանաչել մահապատիժը ցմահ ազատազրկման փոխարինելու դիմաց։ Դրա մասին հայտնել է The New York Times-ը՝ վկայակոչելով Պենտագոնի աղբյուրներին։
Նրանց տվյալներով՝ համաձայնություն է ձեռք բերվել սեպտեմբերի 11-ի հարձակումների ենթադրյալ գլխավոր կազմակերպիչ Խալիդ Շեյխ Մոհամմեդի և նրա երկու հանցակիցների գործով։ Նրանք պահվում են Կուբայի Գուանտանամոյի բանտում։
«Մահապատիժը որպես հնարավոր պատիժ վերացնելու դիմաց երեք մեղադրյալները համաձայնել են իրենց մեղավոր ճանաչել բոլոր հանցագործությունների մասով, ըստ որոնց նրանց նկատմամբ է մեղադրանք առաջադրվել, ներառյալ 2976 մարդու սպանությունը», - The ըստ New York Times-ի՝ ասված է սեպտեմբերի 11-ի հարձակումներից զոհվածների ընտանիքներին ուղարկված նամակում։ Նշվում է, որ նրանց մեղավոր ճանաչման մասին կարող է հայտարարվել արդեն հաջորդ շաբաթ։
2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին «Ալ-Քաիդա» խմբավորման 19 ահաբեկիչներ ԱՄՆ-ում առևանգել են չորս ուղևորատար ինքնաթիռներ: Նրանցից երկուսը ահաբեկիչներն ուղղել են Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի աշտարակների ՝ այն ժամանակվա Նյու Յորքի ամենաբարձր շենքերի վրա, իսկ երրորդը՝ Վաշինգտոնի արվարձանում տեղակայված Պենտագոնի շենքի վրա։ Չորրորդ ինքնաթիռը նույնպես շարժվում էր դեպի Վաշինգտոն, սակայն կործանվել է Փենսիլվանիայի Շենքսվիլ քաղաքի մերձակայքում։

Трое обвиняемых в организации терактов 11 сентября 2001 года согласились признать вину в обмен на замену смертной казни пожизненным заключением. Об этом сообщает газета The New York Times со ссылкой на источники в Пентагоне.
По их сведениям, соглашение было достигнуто по делу предполагаемого главного организатора терактов 11 сентября Халида Шейха Мохаммеда и двух его сообщников. Они содержатся в тюрьме Гуантанамо на Кубе.
«В обмен на отмену смертной казни как возможного наказания, трое обвиняемых согласились признать вину во всех вменяемых им преступлениях, включая убийство 2 976 человек», - приводит The New York Times выдержки из письма, направленного семьям жертв терактов 11 сентября. Отмечается, что о признании ими вины может быть объявлено уже на следующей неделе.
11 сентября 2001 года 19 террористов из группировки «Аль-Каида» захватили в США четыре пассажирских авиалайнера. Два из них они направили на башни Всемирного торгового центра - самые высокие на тот момент здания в Нью-Йорке, третий - на здание Пентагона в пригороде Вашингтона. Четвертый самолет также направлялся в сторону Вашингтона, однако разбился недалеко от города Шанксвилл в штате Пенсильвания.