Օգոստոսի 1-ին իրանական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի և Իրանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Բաղերի-Քյանինի միջև։
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, կողմերը դատապարտել են Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավարի սպանությունը՝ Իրանի նախագահ Պեզեշկիանի երդմնակալության արարողությանը ներկա գտնվելու ժամանակ։
Նշվում է քաղաքական սպանությունների անընդունելիությունը և նման գործողությունների ծայրահեղ վտանգավոր հետևանքները, որոնք հղի են պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում կտրուկ սրմամբ և տարածաշրջանային իրավիճակի սահմռկեցուցիչ դեգրադացմամբ։
Նման սադրանքների կազմակերպիչներն ակնհայտորեն հույս ունեն խաթարել առանց այն էլ կանգ առած բանակցային գործընթացը և ձեռնամուխ են լինում ԱՄՆ-ին ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավելու վրա՝ մոռացության տալու Պաղեստին պետության ստեղծման մասին ՄԱԿ-ի բանաձևերը։
Լավրովը Գազայի հատվածում և, ընդհանուր առմամբ, Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի վրա ազդեցություն ունեցող բոլոր կողմերին՝ առանց բացառության, կոչ է արել կանխել գործողությունները, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի հետագա ապակայունացման և նոր զոհեր առաջացնել խաղաղ բնակչության շրջանում։
Ռուսաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարները քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում

1 августа по инициативе иранской стороны состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Лаврова с и.о. министра иностранных дел Ирана Багери-Кяни.
Как сообщили в пресс-службе МИД РФ, стороны осудили убийство главы Политбюро ХАМАС в Тегеране в период его пребывания на церемонии инаугурации президента Ирана Пезешкиана.
Указано на неприемлемость политических убийств и крайне опасные последствия подобных действий, чреватых резкой эскалацией в зоне палестино-израильского конфликта и обвальной деградацией региональной обстановки.
Организаторы таких провокаций явно рассчитывают сорвать и без того буксующий переговорный процесс и делают ставку на то, чтобы вовлечь США в военные действия для предания забвению резолюций ООН о создании Палестинского государства.
Лавров призвал все без исключения стороны, влияющие на ситуацию в секторе Газа и в целом на Ближнем Востоке, не допускать действий, которые могут привести к дальнейшей дестабилизации ситуации и повлечь за собой новые жертвы среди мирного населения.