Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիին հորդորել է զուսպ արձագանքել Իսրայելի կողմից ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի սպանությանը՝ խորհուրդ տալով նրան զերծ մնալ իսրայելցի խաղաղ բնակչության վրա հարձակումներից, հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին։
Այդ հաղորդագրությունը, ըստ աղբյուրների, երկուշաբթի Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ժամանակ փոխանցել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն, երբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կշռադատում էր Իսմայիլ Հանիեի սպանությանն իր պատասխանը:
Թեհրանը միաժամանակ պնդել է, որ Մոսկվան ռուսական արտադրության Սու-35 կործանիչներ մատակարարի իրեն, Reuters-ին հայտնել են Թեհրանի հանդիպմանը ծանոթ իրանական երկու աղբյուրներ։

Президент России Владимир Путин попросил верховного лидера Ирана аятоллу Али Хаменеи сдержанно отреагировать на убийство Израилем главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании, посоветовав воздержаться от нападений на израильских гражданских лиц, сообщает Reuters со ссылкой на высокопоставленных иранских чиновников.
Это послание, согласно источникам, было передано в понедельник секретарем Совбеза России Сергеем Шойгу на встречах с высшими должностными лицами Ирана, когда Исламская Республика Иран взвешивала свой ответ на убийство Исмаила Хании.
Тегеран также настаивал на поставках Москвой истребителей Су-35 российского производства, сообщили Reuters два иранских источника, знакомые с ходом встречи в Тегеране.