Ադրբեջանը եւ Վրաստանը ստեղծել են համատեղ ընկերություն երկաթուղու Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ)-Մարաբդա-Կարծախ ճանապարհի տեղամասի համատեղ կառավարման համար, տեղեկացրել է NewsGeorgia-ն։
«BTKI Railways»-ի հիմնադիրներն են «Ադրբեջանի երկաթուղիներ» եւ վրացական «Մարաբդա-Կարծախ» դուստր ընկերությունները։
Ադրբեջանական կողմի տեղեկացմամբ՝ նոր ընկերությունը պատասխանատու կլինի Մարաբդա-Կարծախ հատվածի շահագործման եւ ենթակառուցվածքի, ինչպես նաեւ բեռնափոխադրումների արդյունավետ կազմակերպման համար։
«Ադրբեջանի եւ Վրաստանի համատեղ ջանքերը ուղղված կլինեն տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի ամրապնդմանը, հատկապես Միջին միջանցքի պոտենցիալի»,- հայտնել են «Ադրբեջանի երկաթուղիներում»։
Մայիսին ավարտվել են վրացական տեղամասի արդիականացման աշխատանքները։ Թողունակությունը տարեկան 1 տոննայից ավելացել է՝ հասնելով 5 մլն տոննայի։
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս» երկաթուղին միջանցքի լոգիստիկ հատվածն է, որը միավորում է Եվրոպան եւ Ասիան։ Նախագիծը թույլ է տվել Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի երկաթուղային ցանցերին միավորվել մեկ միասնական տրանսպորտային միջանցքում։
Երկաթուղային այս ճյուղը աշխատում է թեստային ռեժիմով 2017-ից։ Ընդհանուր երկարությունը մոտ 830 կիլոմետր է։

Azerbaijan and Georgia have created a joint company, BTKI Railways, for the joint management of the Marabda-Kartsakhi section of the Baku-Tbilisi-Kars railway, NewsGeorgia reports.
The founders of BTKI Railways are Azerbaijan Railways and Georgia’s Marabda-Kartsakhi subsidiaries.
According to the Azerbaijani side, the new company will be responsible for the operation and infrastructure of the Marabda-Kartsakhi section of the aforementioned railway, as well as for the efficient carrying out of cargo transportation.
"The joint efforts of Azerbaijan and Georgia will be aimed at strengthening regional transport links, especially the potential of the Middle Corridor," Azerbaijan Railways announced.
Modernization of the Georgian section was completed in May. The annual throughput has increased from 1 million tons to 5 million tons
The Baku-Tbilisi-Kars railway is the logistics part of the aforesaid corridor, which links Europe and Asia. The project has enabled the railways of Azerbaijan, Georgia, and Turkey to join in one single transport corridor.
This railway branch has been working in test mode since 2017. Its total length is about 830 kilometers.