Վրաստանում կյանքի միջին տևողությունը 7 տարով պակաս է, քան Եվրամիության երկրներում, հայտնել է Թբիլիսիի պետական ​​համալսարանին առընթեր Տնտեսագիտության միջազգային դպրոցը։
Վրաստանում կյանքի միջին տևողությունը կազմում է 74 տարի, ընդ որում կանայք միջինում շատ ավելի երկար են ապրում (79,2 տարի), քան տղամարդիկ (69,7 տարի):
Ըստ «Սպուտնիկ Գրուզիա»-ի՝ այս ցուցանիշով Վրաստանը 200 երկրների շարքում 101-րդ հորիզոնականում է։
Կյանքի միջին տևողությամբ Եվրոպայում առաջատարն Իսպանիան է, որտեղ մարդիկ ապրում են միջինը 84 տարի: Այնուհետև հաջորդում են Իտալիան (83,7 տարի) և Մալթան (83,6 տարի):
Ինչ վերաբերում է իր հարևան երկրներին, ապա Վրաստանն առաջ է միայն Ռուսաստանից (73,3 տարի)։
Թուրքիայում կյանքի միջին տևողությունը կազմում է 77,8 տարի, Ադրբեջանում՝ 74,5 տարի, Հայաստանում՝ 75,8 տարի։

В Грузии средняя продолжительность жизни на 7 лет меньше, чем в Евросоюзе, сообщает Международная школа экономики при Тбилисском госуниверситете.
Она составляет 74 года, при этом женщины в среднем живут намного дольше (79,2 года), чем мужчины (69,7 года).
По этому показателю Грузия находится на 101 месте среди 200 стран, передает Sputnik Грузия.
В Европе лидирует Испания, где люди живут в среднем 84 года, за ней следуют Италия (83,7 года) и Мальта (83,6 года).
Что касается соседей, Грузия опережает только Россию (73,3 года). В Турции в среднем живут 77,8 года, в Азербайджане – 74,5 года, в Армении – 75,8 года.