Morgan Stanley միջազգային բանկի վարչության նախագահ Ջոնաթան Բլումերը եւ Clifford Chance միջազգային իրավաբանական ընկերության իրավաբան Քրիս Մորվիլոն այն վեց անձանց մեջ են, որոնք համարվում են անհետ կորած զբոսանավի խորտակման պատճառով, տեղեկացրել է ВВС-ն՝ հղում կատարելով Սիցիլիայի Քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությանը։
Անհետ կորած են համարվում նաեւ բրիտանացի տեխնոլոգիական մագնատ, 59-ամյա Մայք Լինչը եւ նրա դուստրը՝ 18-ամյա Հաննան։
56 մետրանոց «Bayesian» նավում 22 մարդ կար, այդ թվում բրիտանացիներ, ամերիկացիներ եւ կանադացիներ։ 15 մարդ փրկվել է, նրանց թվում՝ մեկ տարեկան բրիտանացի մի աղջիկ։
Սիցիլիայի Քաղաքացիական պաշտպանության ծառայությունը հաստատել է, որ հայտնաբերվել է նաեւ նավի խոհարարի դին։ Զբոսանավը շրջվել էր տեղի ժամանակով ժամը 05.00-ին մոտ, ուժեղ փոթորկի պատճառով, որոնողական աշխատանքները պետք է վերսկսվեին տեղի ժամանակով ժամը 06.30-ին, տեղեկացրել է La Repubblica իտալական թերթը։
Զբոսանավը նավարկում էր բրիտանական դրոշի ներքո, անձնակազմը ՝12 եւ ուղեւորները՝ 12 հոգի, երկուշաբթի խորտակվել են Պորտիչելո նավահանգստից ոչ հեռու։ Ականատեսները Ansa իտալական տեղեկատվական գործակալությանը հայտնել են, որ փոթորկի ժամանակ նավի խարիսխը իջեցվել է, ինչի հետեւանքով կայմը կոտրվել է, իսկ նավը կորցրել է հավասարակշռությունը եւ խորտակվել։ Նավը գտնվում է 50 մետր խորությունում, եւ սուզակները պատրաստվում են վերսկսել կորածների որոնումները։

Председатель правления международного банка Morgan Stanley Джонатан Блумер и юрист международной юридической фирмы Clifford Chance Крис Морвилло числятся среди шести человек, пропавших без вести после того, как роскошная яхта затонула во время шторма у берегов Сицилии в понедельник, сообщает ВВС со ссылкой на Службу гражданской защиты Сицилии.
Кроме того 59-летний технологический магнат из Великобритании Майк Линч и его 18-летняя дочь Ханна также пропали без вести после инцидента, произошедшего примерно в 700 метрах от берега средиземноморского острова.
На борту 56-метрового судна «Bayesian» находились 22 человека, в том числе британцы, американцы и канадцы. Пятнадцать человек были спасены, в том числе годовалая британская девочка.
Служба гражданской защиты Сицилии также подтвердила, что было обнаружено тело судового повара. Яхта перевернулась около 05:00 по местному времени после сильного шторма, вызвавшего водяные смерчи.
Поисковые работы должно было возобновиться в 06:30 по местному времени, сообщила итальянская газета La Repubblica.
Яхта под британским флагом с 10 членами экипажа и 12 пассажирами на борту затонула в понедельник недалеко от порта Портичелло, расположенного к востоку от столицы Сицилии Палермо. Очевидцы сообщили итальянскому информационному агентству Ansa, что во время шторма якорь судна был спущен, в результате чего мачта сломалась, а судно потеряло равновесие и затонуло. Обломки лежат на морском дне на глубине 50 метров, и водолазы готовятся возобновить поиски пропавших.