Երեւանի համար շահեկան է մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին, Մոսկվան հուսով է, որ նա չի հրաժարվի ԵԱՏՄ-ից ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության պատճառով, որոնք միայն ներդրումներ եւ «լուսավոր ապագա» են խոստանում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը։
«Մոսկվայի եւ Երեւանի հարաբերությունները ԵԱՏՄ շրջանակում հիմնված են փոխշահավետ համագործակցության վրա։ Փորձագետ կամ քաղաքական գործիչ լինելու հարկ չկա, որպեսզի երեւա, որ միությունն ակնհայտ շահեկան է Երեւանի համար, դրա շնորհիվ է հիմնականում տնտեսական աճը Հայաստանում ցուցադրում պատկառելի դրական դինամիկա»,- ասել է Աղասանդյանը։
Մեկնաբանելով ՆԱՏՕ-ին եւ ԵՄ-ին մերձենալու Երեւանի ուղեգիծը՝ դիվանագետը նշել է, որ Հայաստանը «կուլ է տվել» Արեւմուտքի խայծը։
«Այստեղ մեր գործընկերները հավանաբար կուլ են տվել Արեւմուտքի խայծը, որը նրանց ներդրումներ, տեխնոլոգիաներ եւ լուսավոր ապագա է խոստանում։ Այս մոտեցումն արդեն քանիցս կիրառվել է հետխորհրդային տարածքում։ Իսկ թե ինչ է ստացվել՝ բոլորս հիանալի գիտենք եւ տեսնում ենք»,- ասել է նա։

Participation in the Eurasian Economic Union (EAEU) is beneficial for Yerevan. And Moscow hopes that Yerevan will not abandon the EAEU because of the US and the European Union (EU), which only promise investments and a "bright future." Mikael Agasandyan, Director of the First CIS Department of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), stated this in an interview with RIA Novosti.
"The relations between Moscow and Yerevan within the framework of EAEU are based on mutually beneficial cooperation. There is no need to be an expert or a politician in order to see that the union is clearly beneficial for Yerevan. It is mainly due to this [that] the economic growth in Armenia shows a respectable positive dynamics," Agasandyan said.
Commenting on Yerevan's policy of rapprochement with NATO and the EU, the Russian MFA official noted that Armenia has "swallowed" the West's “bait.”
"Here, our partners [in Armenia] probably have swallowed the bait of the West, which promises them investments, technologies, and a bright future. This approach has already been used several times in the post-Soviet area. And we all know and see very well what has happened," said Agasandyan.