Դրամանենգը, որին կասկածում են է 11 միլիոն եվրո արժողությամբ թղթադրամներ սարքելու մեջ, ձերբակալվել է Իտալիայի հարավ-արևմուտքում՝ Նեապոլում։
Դրա մասին հայտնել է Եվրոպոլը՝ Եվրամիության ոստիկանական ծառայությունը։
Գործողությունն անցկացվել է օգոստոսի 14-ին, ստորգետնյա տպարանն ապամոնտաժվել է, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Քննիչների վարկածով՝ տղամարդը տպել է 2023 թվականին հայտնաբերված և շրջանառությունից հանված բոլոր կեղծ եվրո թղթադրամների ավելի քան 27%-ը։ Խոսքը շուրջ 8 միլիոն եվրոյի մասին է։
Բացի դրանից, մոտավորապես 950 հազար եվրո՝ հիմնականում 20, 50 և 100 եվրո անվանական արժեքներով կեղծ թղթադրամներ են առգրավվել ամբողջ Եվրոպայում՝ նախքան դրանք շրջանառության մեջ դնելը։
Վերջապես Նեապոլում հայտնաբերված գաղտնի տպարանից առգրավվել են 3 միլիոն եվրո արժողությամբ թղթադրամներ։

Фальшивомонетчик, подозреваемый в изготовлении банкнот на 11 млн евро, арестован в Неаполе на юго-западе Италии. Об этом сообщил Европол – полицейская служба Евросоюза.
Операция прошла 14 августа, подпольная типография демонтирована, сообщает DW. По версии следствия, мужчина выпустил более чем 27% всех поддельных евро-банкнот, обнаруженных и изъятых из обращения в 2023 году. Речь идет о примерно 8 млн евро.
Кроме того, до попадания в оборот по всей Европе были конфискованы около 950 000 евро (в купюрах номиналом, в основном, в 20, 50 и 100 евро). Наконец, в типографии в Неаполе были изъяты банкноты на 3 млн евро.