Ռուսաստանի եւ Եվրամիության ապրանքաշրջանառությունը ցածր է 5 մլրդ եվրոյից՝ առաջին անգամ 1999թ. աշնանից ի վեր, վկայում են «Եվրոստատի» տվյալները, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
ՌԴ-ի եւ ԵՄ-ի երկկողմ առեւտուրը կրճատվել է 10 տոկոսով մայիսի համեմատ՝ 4,9 մլրդ եվրո։ Սա նվազագույնն է 1999թ. սեպտեմբերից ի վեր, երբ ապրանքաշրջանառությունը կազմում էր 4,6 մլրդ։
Ամենից շատ նվազել է առեւտուրը Պորտուգալիայի հետ՝ 4,3 անգամ՝ 13,2 մլն եվրո, ինչպես նաեւ Չեխիայի եւ Իռլանդիայի հետ՝ մոտ կրկնակի, 121,5 եւ 41,5 մլն եվրո համապատասխանաբար։
Մի շարք երկրների հետ առեւտուրը, հակառակը, ավելացել է։ Նրանց թվում են Բուլղարիան եւ Ռումինիան՝ 15 տոկոսով, 55,8 եւ 12,3 մլն եվրո համապատասխանաբար, Նիդեռլանդները (+10%, 462,4 մլն եվրո), Խորվաթիան (+7%, 21,5 մլն), Ավստրիան (+6%, 284,2 մլն), Ֆրանսիան (+6%, 449,4 մլն), Հունգարիան (+3%, 464 մլն) եւ Լիտվան (+1%, 87,9 մլն եվրո)։
Միաժամանակ, 5 տոկոսով կրճատվել է եվրոպական արտադրանքի վաճառքը Ռուսաստանում՝ 2,4 մլն եվրո։ Եվրոպական արտահանման հիմքը դեղագործական արտադրանքն է (634 մլն եվրո), սարքավորումները (262 մլն) եւ օպտիկական գործիքները (203 մլն եվրո)։

The trade between Russia and the European Union (EU) is below 5 billion euros for the first time since the fall of 1999, according to Eurostat data, RIA Novosti reports.
Bilateral trade between Russia and the EU dropped by 10 percent in June compared to May, amounting to 4.9 billion euros. This is the lowest since September 1999, when the trade was 4.6 billion euros.
Russia’s trade with Portugal decreased the most—4.3 times—to 13.2 million euros, as well as with the Czech Republic and Ireland—almost twice, 121.5 and 41.5 million euros, respectively.
But Russia’s trade with a number of other countries has increased. Among them are Bulgaria and Romania, with 15 percent—55.8 and 12.3 million euros, respectively, the Netherlands (+10%, 462.4 million euros), Croatia (+7%, 21.5 million), Austria (+ 6%, 284.2 million), France (+6%, 449.4 million), Hungary (+3%, 464 million), and Lithuania (+1%, 87.9 million euros).
At the same time, however, the sale of European products in Russia dropped by 5 percent, amounting to 2.4 million euros. The basis of European exports to Russia is pharmaceutical products (634 million euros), equipment (262 million), and optical instruments (203 million euros).