Նիկոլ Փաշինյանը թղթեր է ստորագրում առանց ՀՀ Նախագահին ու ԱԺ-ին ներկայացնելու՞։ Չ՞է որ դրանք վերաբերում են ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը։ Սա դավաճանություն է։ Այս մաին իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը՝ անդրադառնալով Նոյեմբերի 9-ի հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կետի հետ կապված զարգացումներին:
«Երեկ չէ մյուս օրը ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Ս. Լավրովի և Մ. Զախարովայի հայտարարությունները ցնցող էին։ Չգիտեմ նկատել ու հասկացե՞լ եք դրանց իմաստը։ Ի՞նչ էին նրանք ասում։ Լավրովն ասում էր, որ Հայաստանը սաբոտաժում է իր իսկ ստորագրած փաստաթղթերը։ Զախարովան ավելի կոնկրետ էր, խոսքը 2023-ի հունիսի 2-ի արձանագրության մասին է։ Ըստ Զախարովայի, այդ արձանագրությամբ, որը նախաձեռնվել էր ՀՀ վարչապետի կողմից, կոնկրետացվել են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի Հայտարարության 9-րդ կետի դրույթները։ Մասնավորապես, Հայտարարությամբ նշված ՀՀ տարածքով Ադրբեջանի ու Նախիջևանի միջև նախատեսված անխափան ճանապարհը բոլոր դեպքերում պետք է գործի ՀՀ ինքիշխանության ու տարածքային ամբողջականության շրջանակներում։ Ճիշտ է, ՀՀ սահմանային ու մաքսային ծառայություններն անցնելուց հետո պետք է լինի ադրբեջանական բեռնատարների ռուսական սահմանապահների կողմից հսկողություն և ուղեկցում։ Սա եղել է, հիշեցնում եմ, 2023-ի հունիսի 2-ին։ Փաշինյանն արդեն Արցախը ճանաչել էր Ադրբեջանի կազմում, արդյունքում այն հայտնվել էր շրջափակման մեջ, Լաչինի միջանցքը փակ էր։ Թվում էր, թե հունիսի 2-ի այս արձանագրությունը հաջողություն է՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի Հայտարարության 9-րդ կետի համեմատ։ Բայց այստեղ է թաղված շան գլուխը։ Ենթադրում եմ, որ Արևմուտքի ճնշման տակ Փաշինյանը ստիպված ջուրն է լցնում այս «հաջողությունը»։ Արևմուտքն ասում է. ոչ մի ռուս սահմանապահների հսկողություն չպիտի լինի։ Եվ որպեսզի Ադրբեջանին շահագրգռի իր նկրտումների նկատմամբ ավելացնում է. ՀՀ տարածքով պետք է լինի միջանցք, միջին միջանցք։ Օ`Բրայանը հայտարարում է, որ ԱՄՆ-ն երազում է այդ միջանցքի մասին։ Պարզ է, դրանով տարածաշրջանից դուրս կթողնվեն ՌԴ-ն և Իրանը։ Եվ Հայաստանն, իրոք, սաբոտաժի ենթարկում 2023-ի հունիսի 2-ի արձանագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները։ Ճանապարհը դառնում է միջանցք։ Ավելին, ՀՀ նախաձեռնությամբ սահմանազատման գործընթացից ՌԴ-ն դուրս է մղվում։ Մինչդեռ ռուսների մոտեցմամբ մեր ստանալիքն ավելին պետք է լիներ։ Հիմա մենք ի՞նչ գործ ունենք Արևմուտք - ՌԴ հակասության հետ։ Մենք ՀՀ անվտանգության ու ամբողջականության խնդի՞րն եք լուծու՞մ, թ՞ե փորձում ենք հաճոյանալ Արևմուտքին։
ՀԳ. Սրանով Փաշինյանի դավաճանական դիրքորոշումը չի վերանում։ Ո՞վ էր տեղյակ 2023-ի հունիսի 2-ի եռակողմ արձանագրությունից։ Իսկ 2022-ի հոկտեմբերի 31-ի Սոչիի արձանագրությունը։ Իսկ 2021թ հունվարի՞նը։ Իսկ 2020թ դեկտեմբերի 18-ի՞նը։ Ո՞վ է տեսել դրանց տեքստը։ Ընդհանրապես քա՞նի նման թուղթ կա։ Սա ի՞նչ բան է։
Ն. Փաշինյանը թղթեր է ստորագրում առանց ՀՀ Նախագահին ու ԱԺ-ին ներկայացնելու՞։ Չ՞է որ դրանք վերաբերում են ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը։ Սա դավաճանություն է։ Իսկ ՀՀ նախագահնե՞րը։ Սահմանադրությամբ նրանք են պետության գլուխը։ Իրականում և Ա. Սարգսյանը, և Վ. Խաչատուրյանը իրենց դրել են վարունգի տեղ. իբր թե տեղյակ չեն այդ արձանագրություններից։ Կոմֆորմիստներ։ Իսկ մի քանի, իբր թե արևմտամետ, դիզերտիրներ ձվեր են նետում բելառուսական դեսպանատան ուղղությամբ։ Տղա՞ եք, ձու ունե՞ք, դրանք նետեք Փաշինյանի կառավարության ուղղությամբ»։

Никол Пашинян подписывает бумаги без их представления президенту и Национальному Собранию Армении? Они ведь касаются территориальной целостности РА? Это измена. Об этом написал на своей странице в Facebook  бывший премьер-министр Армении Грант Багратян.
«Позавчерашние заявления министра иностранных дел России Лаврова и  Захаровой потрясли. Не знаю, заметили ли вы и поняли ли вы их смысл? Что они говорили? Лавров заявил, что Армения саботирует подписанные документы. Захарова была более конкретна, речь идет о протоколе от 2 июня 2023 года. По ее словам, этим протоколом, инициатором которого выступил премьер-министр РА, были конкретизированы положения пункта 9 заявления от 9 ноября 2020 года.
В частности, упомянутая в заявлении бесперебойная дорога между Азербайджаном и Нахиджеваном через территорию Армении должна во всех случаях действовать в рамках суверенитета и территориальной целостности РА. Правда после прохождения пограничной и таможенной служб РА должны быть контроль и сопровождение азербайджанских грузовиков российскими пограничниками. Это было, напоминаю, 2 июня 2023 года.
Пашинян уже признал Арцах в составе Азербайджана, в результате он оказался в блокаде, Лачинский коридор был закрыт. Протокол от 2 июня казался успехом по сравнению с пунктом 9 заявления от 9 ноября 2020 года.
Но именно здесь зарыта голова собаки. Предполагаю, что под давлением Запада Пашинян вынужден был слить этот «успех». Запад говорит: никакого контроля российских пограничников не должно быть. И чтобы заинтересовать Азербайджан добавляет: должен быть коридор, Средний коридор через территорию РА.
О'Брайан заявляет, что США мечтают об этом коридоре. Понятно, что это оставит Россию и Иран вне региона. И Армения, действительно, саботирует обязательства, взятые на себя протоколом от 2 июня 2023 года. Дорога становится коридором. Более того, по инициативе Армении, РФ исключается из процесса демаркации границы. Между тем, согласно подходу россиян, мы должны получить больше. Какое же нам дело до конфликта между Западом и Россией? Решаем ли мы проблему безопасности и целостности Армении или пытаемся угодить Западу?», - отметил Багратян.