Իսլանդիայի հարավ-արևմուտքում հինգշաբթի երեկոյան տեղի է ունեցել վեցերորդ հրաբխի ժայթքումը անցյալ տարվա դեկտեմբերից ի վեր, հայտնում է AP-ն։
Ռեյկյանես թերակղզու հրաբուխը ժայթքել է տեղական ժամանակով ժամը 21:00-ին մոտ մի շարք ուժեղ երկրաշարժերից անմիջապես հետո, և մեկ ժամվա ընթացքում Սունդհնուկուր խառնարանը 4 կմ երկարությամբ ճեղքվածք է ստացել:
Իսլանդիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ ժայթքման հետևանքները տեղայնացված են՝ ճանապարհների փակման շնորհիվ և չեն սպառնում բնակչությանը:
Նորվեգիայի օդերևութաբանական գործակալության եղանակի և կլիմայի ղեկավար Հալդոր Բյերնսոնը իսլանդական Vísir լրատվական պորտալին ասել է, որ, ի տարբերություն նախորդ ժայթքումների, լավայի հոսքը չի ուղղվել դեպի Գրինդավիկ քաղաքը, որը հիմնականում տարհանվել էր դեկտեմբերին, երբ հրաբուխն արթնացավ 800 տարվա քնից հետո։

На юго-западе Исландии в четверг вечером произошло шестое по счету извержение вулкана с декабря прошлого года, сообщает АР.
Извержение вулкана на полуострове Рейкьянес началось вскоре после 9 часов вечера по местному времени после серии сильных землетрясений, и в течение часа кратер Сундхнукур прорезала трещина длиной 4 километра.
Власти Исландии заявляют, что последствия извержения остаются локализованными из-за перекрытия дорог, но не угрожают населению.
Глава отдела погоды и климата Норвежского метеорологического агентства  Халлдор Бьернссон сообщил исландскому новостному порталу Vísir, что, в отличие от предыдущих извержений, поток лавы не направляется на город Гриндавик, который был в значительной степени эвакуирован в декабре, когда вулкан ожил после 800-летнего спокойствия.