Մեծ Բրիտանիայի արքայազն Էնդրյուն անցյալ շաբաթ այց է կատարել Մերձավոր Արեւելքի երկրներ, սակայն նա չորս օրով անհասկանալիորեն անհետացել է: The Daily Mail-ը գրում է, որ արքայազնի գրասենյակից հրաժարվել են մեկնաբանել, թե ինչու նրան չի հաջողվել Քաթար հասնել մինչեւ անցյալ կիրակի` նոյեմբերի 27-ը, քանի որ նա չորս օր առաջ հեռացել էր Միացյալ Թագավարությունից:
Միաժամանակ բրիտանական պարբերականը գրում է, որ արքայազնն այդ ընթացքում այցելել է Ադրբեջան, որտեղ նա կապեր ունի այդ երկրի նախագահի հետ` որպես պաշտոնական միջնորդ Միացյալ Թագավորությունների հետ առեւտրական կապերի եւ ներդրումների հարցում:
Այնուհետեւ նա ուղեւորվել է նախատեսված ծրագրով եւ այժմ գտնվում է Աբու Դաբիում:
The Daily Mail-ը նշում է, որ այդ բացահայտումն անշուշտ մտորումների տեղիք է տալիս, քանի որ արքայական տան ներկայացուցիչը աչքի է ընկել տարօրինակ վարչակարգ ունեցող երկրների ղեկավարների հետ ունեցած իր կապերով, իսկ Ադրբեջանը աշխարհի ամենակոռումպացված երկրներից մեկն է:
Էնդրյուն նախկին վեց տարիների ընթացքում ութ անգամ այցելել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին, ընդ որում այցերից երկուսը ներկայացվել են որպես «նեղանձնական»:
Մի այցը ընթացքում նա եղել է նախագահ Ալիեւին պատկանող կենտրոնում, որտեղ օգտվել է ռուս մերսողների ծառայություններից:
Նրա այցերի հաճախակիությունը ադրբեջանական լրատվամիջոցների մոտ տպավորություն է ստեղծել, թե նա բիզնես կապեր ունի նավթագազային պաշարներով հարուստ Ադրբեջանի հետ, սակայն Բուկինգեմյան պալատը ժխտում է դա:
Պաշտոնապես նրա այցը Ադրբեջան չի մեկնաբանվում, նշվում է, որ նա անձնական գործեր է ունեցել, եզրափակում է պարբերականը:

Средний сын королевы Великобритании принц Эндрю на прошлой неделе совершил ряд визитов в страны Ближнего Востока, но внезапно пропал на 4 дня. Британская The Daily Mail пишет, что представители принца отказались комментировать, почему Эндрю не удалось достичь Катара до 27 ноября, хотя он вылетел из Великобритании 23-го.
Одновременно издание сообщает, что принц в это время посетил Азербайджан, у которого связи с президентом этой страны в качестве посредника между Азербайджаном и Великобританией по вопросам инвестиций и торговых связей.
После этого он продолжил путь по намеченному маршруту и на данный момент находится в Абу-Даби.
The Daily Mail отмечает, что это открытие дает повод для размышлений, так как представитель королевской семьи отличается своими связями с руководством стран с авторитарными режимами, а Азербайджан является одной из самых коррумпированных стран мира.
За последние 6 лет Эндрю 8 раз навещал Ильхама Алиева, причем 2 из этих визитов были названы «сугубо личными».
Во время одного из визитов принц Эндрю побывал в комплексе Ильхама Алиева, где пользовался услугами русских массажисток.
Частота его визитов создала у азербайджанских СМИ впечатление, что у Эндрю бизнес с богатым нефтью Азербайджаном, однако Букингемский дворец отрицает это.