Հայաստանում գյուղատնտեսության մեջ կա աղետ, այս ոլորտը պարզապես չկա: Այս մասին օգոստոսի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ համակարգային խնդիրները սկսվել են 2018 թվականի երկրորդ կեսից, երբ իշխանությունները սկսեցին փակել գյուղատնտեսության նախարարությունը։
Նա մատնանշեց խնդիրներ աճեցման, բերքահավաքի, դրա իրականացման առումով։ Հարությունյանը նշեց, որ 2022 թվականի աշնանը ցորենի ցանքատարածությունը կազմել է 71400 հա, իսկ 2023 թվականի ցորենի բերքը՝ 177 հազար տոննա։ Նրա խոսքով, արդեն 2023 թվականի աշնանը ցորենի ցանքատարածությունը կազմել է ընդամենը 56500 հա, այսինքն՝ 15000 հեկտարով պակաս։
«Ցորենի ինքնաբավության մակարդակը կազմել է 27,9 տոկոս։ 2023 թվականին Հայաստան է ներկրվել 465 հազար տոննա ցորեն, ինչը 24 հազար տոննայով ավելի է 2022 թվականի համեմատ։ 2022 թվականին ցորենի կորուստները կազմել են 35700 տոննա, իսկ անասնակերի կորուստը՝ 105 հազար տոննա։ 2023 թվականին ցորենի կորուստներն աճել են 10 հազար տոննայով, իսկ անասնակերը՝ 117,5 հազար տոննայով։ 2024 թվականի տվյալներն էլ ավելի ցածր կլինեն՝ նաև կրծողների պատճառած վնասի պատճառով»,- հավելեց նա։
Ըստ Հարությունյանի՝ Հայաստանում հացի գինը պետք է իջներ, քանի որ Ռուսաստանում ցորենն էժանացել էր, բայց դա տեղի չունեցավ, քանի որ Հայաստանում ցորենի իրական պատկերն ավելի վատ է, քան պաշտոնական վիճակագրությունը։
Նախկին պաշտոնյան ընդգծեց, որ այս տարի գրանցվել է ցանքատարածությունների ամենացածր ցուցանիշները՝ սկսած 2018 թվականից՝ 206 741 հա։ Ընդ որում, 2023 թվականին այս ցուցանիշը կազմել է 209 900 հա։
Աշոտ Հարությունյանը նշեց, որ 2024 թվականի առաջին եռամսյակում կոնյակի արտահանումը կազմել է ավելի քան 18 հազար տոննա (2023 թվականի առաջին եռամսյակում այդ ցուցանիշը կազմել է 16,9 հազար տոննա), իսկ 2024 թվականի երկրորդ եռամսյակում՝ 15,4 հազար տոննա։ «Անցյալ տարվա տվյալներով՝ խաղողի բերքը կազմել է 215 հազար տոննա, իսկ 2022 թվականին՝ 220 հազար տոննա։ Միաժամանակ նվազել է խաղողի ցանքատարածությունը։ Կարտոֆիլի ավելցուկի ֆոնին Հայաստան է ներկրվել 18 հազար տոննա այս ապրանքը»,- եզրափակեց փորձագետը։

В сельском хозяйстве Армении царит катастрофа, этой сферы просто не существует. Об этом на встрече с журналистами 27 августа заявил бывший заместитель министра сельского хозяйства Ашот Арутюнян.
По его оценке, системные проблемы начались со второй половины 2018 года, когда власти стали закрывать Министерство сельского хозяйства.
Он указал на проблемы и по части выращивания, и сбора урожая, и его реализации. Арутюнян заметил, что осенью 2022 года посевные площади пшеницы составили 71400 га, а урожай пшеницы 2023 года составил 177 тыс. тонн. По его словам, уже осенью 2023 года посевные площади пшеницы составили лишь 56500 га, то есть на 15000 га меньше. «Уровень самообеспеченности по линии пшеницы составил 27,9%. В 2023 году в Армению было импортировано 465 тыс. тонн пшеницы, что на 24 тыс. тонн больше, чем в 2022 году. В 2022 году потери пшеницы составили 35700 тонн, а животных кормов – 105 тыс. тонн. В 2023 году потери пшеницы выросли на 10000 тонн, а животных кормов увеличились до 117,5 тыс. тонн. Данные 2024 года будут еще ниже, в том числе из-за ущерба, наносимого грызунами», – добавил он.
По оценке Арутюняна, цена на хлеб в Армении должна была упасть, так как пшеница в России подешевела, но этого не произошло из-за того, что реальная картина по части пшеницы в Армении еще хуже, чем данные официальной статистки.
Экс-чиновник подчеркнул, что в этом году зафиксированы самые низкие показатели обработки посевных площадей с 2018 года – 206741 га.  При этом в 2023 году этот показатель составил 209900 га.
Ашот Арутюнян отметил, что в первом квартале 2024 года экспорт коньяка составил более 18 тыс. тонн (в первом квартале 2023 года показатель составил 16,9 тыс. тонн), а во втором квартале 2024 года – 15,4 тыс. тонн. «Урожай винограда по данным за прошлый год составил 215 тыс. тонн, а в 2022 года было 220 тыс. тонн. При этом сократились посевные площади винограда. На фоне профицита картофеля в Армению было завезено 18 тыс. тонн этой продукции», – заключил эксперт.